Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ryzyko zawału serca u osób z chorobami zapalnymi jelit

Źródło: DM/https://academic.oup.com/ibdjournal/article-abstract/25/6/1080/5220868?redirectedFrom=fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 13.05.2019
 
 
Osoby z chorobami zapalnymi jelit są bardziej narażeni na wystąpienie zawału serca wynika z badań amerykańskich.
Czy choroby zapalne jelit wiążą się z istotnie zwiększonym ryzykiem zawału serca? Odpowiedzi na to pytanie dostarczyli naukowcy z University Hospitals Cleveland Medical Center w stanie Ohio. Wyniki ich pracy przedstawiono na łamach prestiżowego czasopisma Inflammatory Bowel Diseases.

Badacze ze Stanów Zjednoczonych posłużyli się danymi z komercyjnych medycznych baz danych - na ich podstawie do analizy włączono aż 29 090 220 (!) osób między 20. a 65. rokiem życia, z czego 131 680 osób cierpiało z powodu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, a 158 750 z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna.

Wykazano, że wśród osób z chorobami zapalnymi jelit (IBD) częstość występowania zawału serca jest istotnie wyższa i wynosi 6,7% (OR 2,09) i 8,8% (OR 2,79) odpowiednio dla colitis ulcerosa i choroby Leśniowskiego-Crohna w porównaniu do 3,3% w populacji ogólnej. Okazało się także, że osoby z IBD w wieku 30-34 lat są aż ponad 12-krotnie bardziej narażeni na zawał serca, a ryzyko spadało wraz z wiekiem i po 65. roku życia było podwyższone "tylko" nieco ponad 2-krotnie.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe