GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Tabletka może zastąpić płyny przeczyszczające

Udostępnij:
Tagi: kolonoskopia
Jakość kolonoskopii w dużej mierze zależy od odpowiedniego przygotowania pacjenta. Oczyszczenie jelit z resztek kałowych wiąże się jednak z trudnym dla wielu osób wypijaniem różnych roztworów. Pomyślne wieści płyną z Korei Południowej - okazuje się, że sporą ilość płynów można zastąpić tabletką.
Na łamach Journal of Gastroenterology and Hepatology przedstawiono wyniki randomizowanego badania 3 fazy, porównującego bezpieczeństwo, tolerancję i skuteczność PBK-1701 TC z doustnymi roztworami siarczanów (oral sulfate solutions, OSS). Wspomniany preparat składa się z siarczanów i symetykonu. Badaniem objęto 224 dorosłych w wieku co najmniej 19 lat o BMI 19–30 kg/m2, poddawanych kolonoskopii w pięciu szpitalach uniwersyteckich w Korei; przydzielono ich w stosunku 1:1 do otrzymywania testowanego preparatu lub roztworu siarczanów do wypicia.

Powyższe metody przygotowywania jelita do kolonoskopii okazały się równie skuteczne (95,5% vs. 98,2%), jednak PBK- 1701TC wykazał się znacznie wyższym bezpieczeństwem i tolerancją. Pacjenci z grupy badawczej istotnie rzadziej zgłaszali uczucie wzdęcia (0,9% vs. 81,3%, p<0,001). W grupie tej istotnie rzadziej (p<0,05) dochodziło do nudności i wymiotów, ponadto znacznie więcej osób było skłonnych do ponownego poddania się przygotowania jelita.

Wiadomości te są obiecujące dla pacjentów, będą jednak bardzo dobre, gdy preparat zostanie dopuszczony do obrotu i powszechnie dostępny.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.