Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Tak dla laparoskopii w przewlekłym zapaleniu trzustki

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 07.03.2017
 
 
Laparoskopowe usunięcie trzustki z autotransplantacją wysepek i śródoperacyjną separacją wysepek redukuje czas trwania pobytu w szpitalu i może ograniczać zależność od opioidów u wybranych chorych z przewlekłym zapaleniem trzustki.
Zdaniem lekarzy z John Hopkins University, zabieg stanowi krok milowy w kierunku chirurgii małoinwazyjnej, kiedy wielorakie narządy mogą być operowane przez niewielkie nacięcie. Ich zdaniem chirurgia minimalnie inwazyjna ma przewagę nad klasyczną także w zakresie jej kosztów w odniesieniu do chirurgii robotowej.

Lekarze podjęli interwencję laparoskopową u 22 pacjentów, w tym tych, którzy wymagali konwersji na zabieg klasyczny z powodu trudnej anatomii i wcześniejszych zabiegów. Czas operacji wyniósł średnio 493 minuty w porównaniu do 637 minut w chirurgii otwartej. Chirurgia robotowa potrzebowała 712 minut. Także izolacja wysepek trzustkowych trwała krócej niż przy innych podejściach ze względu na usytuowanie laboratorium w Sali operacyjnej.

Po 12.5 miesiącach 5 chorych było niezależnych od insuliny, 9 potrzebowało 1 to 10 U/d, 5 - 11 to 20 U/d. średni pobyt w szpitalu trwał 11 dni. Ponowne przyjęcie do szpitala w ciągu 30 dni dotyczyło 35 procent chorych. Nie zanotowano żadnego zgonu i u żadnego nie pojawiły się powikłania typu zakażenie rany operacyjnej, przepuklina, niedrożność jelita cienkiego. 18 chorych nie odczuwało bólu lub był on mniejszy, 12 nie potrzebowało terapii opioidami.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe