Specjalizacje, Kategorie, Działy

Występowanie przełyku Barretta u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym.

Udostępnij:
Brytyjscy naukowcy przeprowadzili przegląd systematyczny z meta-analizą w celu przestudiowania występowania przełyku Barretta lub raka gruczołowego przełyku u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym. Przeanalizowano 44 badania z całego świata. Brakowało jedynie badań, które byłyby przeprowadzone w Afryce oraz Ameryce Środkowej.
W analizie wyników badań brano pod uwagę dane o przełyku Barretta podejrzewanym podczas endoskopii i/lub potwierdzonym histopatologicznie. Częstość występowania przełyku Barretta wśród osób z refluksem żołądkowo-przełykowym była odmienna w zależności od regionu geograficznego i mieściła się w zakresie od 3 do 14%. Histologicznie potwierdzona zmiana średnio u 7,2% osób (95% CI: 5,4%-9,3%) z objawami refluksu – najczęściej w państwach Ameryki Północnej (14,0%), a najrzadziej na Bliskim Wschodzie (3,0%). Podejrzewany w endoskopii przełyk Barretta występował średnio u 12,0% osób (95% CI: 5,5%-20,3%) – najczęściej w krajach Ameryki Południowej (35,7%), dalej w Ameryce Północnej (23,1%), a najmniej – w Azji (1,9%). Przełyk Barretta znacznie częściej występował w populacji męskiej niż żeńskiej, zarówno podejrzewany endoskopowo (OR=2,1; 95% CI: 1,6-2,8) oraz potwierdzony histopatologicznie (OR=2,3; 95% CI: 1,7-3,2). Dysplazja była obecna w 13,9% potwierdzonych przypadkach przełyku Barretta (95% CI: 8,9%-19,8%), z czego 80,7% wykrytych dysplazji było o niskim stopniu zaawansowania (ang. low-grade).

Podsumowując, częstość występowania przełyku Barretta u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym znacząco różniła się w zależności od kraju, odzwierciedlając geograficzne występowanie refluksu. Przełyk Barretta jest diagnozowany znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), OR – Odds Ratio (pl. iloraz szans)
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.