GASTROENTEROLOGIA
Choroby żołądka i dwunastnicy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

X Postępy w Gastroenterologii: dlaczego warto było przyjechać

Udostępnij:
X jubileuszowa konferencja pod przewodnictwem prof. Grażyny Rydzewskiej zgromadziła wielu uczestników. W tym roku szereg wykładów wygłosili młodzi lekarze zarówno z ośrodka prof. Rydzewskiej jak i prof. Krzysztofa Linke, czy Zielonej Góry. Co przykuło największą uwagę?
- Naszą rola jest promowanie ludzi młodych i wyławianie młodych talentów – mówi prof. Grażyna Rydzewska i dodaje – Takie działanie powinno być także rola Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego i stąd zdecydowaliśmy o stworzeniu grupy pod patronatem właśnie młodych, zdolnych ludzi, którzy chcą się rozwijać. Łącznikiem zarządu z ta grupą został dr Michał Lipiński, który również prowadził wykład podczas konferencji. Zamierzamy zachęcać ośrodki, aby delegowały do grupy młode osoby, ponieważ nie wszystkie je znamy.

Zdaniem prof. Rydzewskiej wszyscy młodzi lekarze, doktorzy i doktorzy habilitowani świetnie zaprezentowali się podczas konferencji. Na szczególną uwagę jednak zasłużyli: dr hab. Piotr Eder z ośrodka prowadzonego przez prof. Krzysztofa Linke, który znakomicie przedstawił mechanizmy najnowszych leków w IBD w ciekawej formie, dr hab. Wojciech Błogowski z Zielonej Góry i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, który mówił o szpikowych komórkach macierzystych w nowotworach trzustki, badaniach własnych, które przeprowadzał z prof. Teresą Starzyńską. Również dr Michał Lipiński miał ważną prezentację na temat najnowszych doniesień naukowych na temat trzustki, które potrafi zarówno wyłowić jak i zinterpretować. Na uwagę także zasłużyli lek Roland Kadaj-Lipka ( prof. Rydzewska), który mówił na temat leczenia biologicznego NZJ pacjentów z wywiadem hematologicznym, dr Andrzej Moniuszko (prof. Rydzewska) – rozpoznawanie chorób czynnościowych – kryteria rzymskie IV, mgr Paulina Panufnik (prof. Rydzewska) – dieta FODMAP: kiedy i jak długo, czy dr Wojciech Marlicz – czy jelito „przecieka” z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Trudno powiedzieć, która prezentacja była najlepsza, bo wszystkie charakteryzowały się wysokim poziomem i dobrym przygotowaniem – podkreślała prof. Rydzewska, dodając, że smutno jest patrzeć, kiedy na konferencjach występują tylko osoby po 50-tym roku życia.

Sesje poprowadzili uznani profesorowie: prof. Grażyna Rydzewska, prof. Barbara Skrzydło-Radomańska, prof. Marek Durlik, prof. Stanisław Głuszek, prof. Andrzej Deptała, prof. Jerzy Windyga, prof. Krzysztof Linke, prof. Teresa Starzyńska, prof. Ewa Małecka –Panas, dr hab. Dorota Waśko-Czopnik.

Na uwagę zasługiwała także sesja chirurgiczna, w której oprócz prof. Marka Durlika i prof. Stanisława Głuszka prezentacje przedstawili prof. Tadeusz Banasiewicz - chirurgia w zaawansowanym raku jelita grubego i dr hab Krzysztof Dudek - chirurgiczne postępowanie w guzach przerzutowych wątroby.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.