Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zaburzenia snu wywołane dyspepsją - przeoczony problem?

Źródło: Sleep disturbance due to heartburn and regurgitation is common in patients with functional dyspepsia N Vakil, B Wernersson, J Wissmar, J Dent
Autor: Andrzej Kordas |Data: 09.09.2015
 
 
Zaburzenia snu mogą być często związane z dolegliwościami pacjentów z dyspepsją czynnościową oraz GERD.
Objawy takie jak zgaga i cofanie pokarmu są częste u pacjentów z dyspepsją czynnościową, które nie mają refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD). W pracy opublikowanej na łamach United European Gastroenterology Journal analizowano związek między tymi objawami a zaburzeniami snu u pacjentów z refluksem i dyspepsją.

W badaniu brało udział 137 chorych z czynnościową dyspepsją oraz 193 osób z refluksem żołądkowo-przełykowym (diagnozowanym na podstawie endoskopii oraz monitorowania pH). Uczestnicy mieli wypełniać specjalne kwestionariusze oraz byli badani przez lekarzy. Okazało się, że w ciągu 7 dni poprzedzających badanie, 46% pacjentów z czynnościową dyspepsją oraz 64,8% z GERD zgłaszało występowanie u nich problemów ze snem. Na częste (występujące prawie co noc) zaburzenia snu skarżyło się 12,4% chorych z pierwszej grupy oraz 24,9% osób z grupy drugiej (p=0,005). Wśród pacjentów z dyspepsją czynnościową, częstość zaburzeń snu była najwyższa u osób, u których obserwowano również większe nasilenie i częstość (4-7 dni vs 1-3 dni/tydzień) zgagi oraz/lub regurgitacji.

Okazuje się więc, że zaburzenia snu są częstym problemem pacjentów z dyspepsją oraz GERD, a nasilenie tych zaburzeń wzrasta wraz z nasileniem dolegliwości żołądkowo-przełykowych.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe