Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Pixabay

RPO upomina się o prawa rodziców dzieci martwo urodzonych

Źródło: Biuro RPO
Autor: Monika Stelmach |Data: 03.01.2020
 
 
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do marszałka Senatu o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie praw rodziców martwo urodzonych dzieci, których płci nie da się ustalić. Obecnie nie mogą otrzymać ani zasiłku pogrzebowego, ani macierzyńskiego. Nie mają też prawa do skróconego okresu urlopu macierzyńskiego.
Przepisy pozwalają uruchomić procedurę wsparcia dla rodziny dopiero po wydaniu aktu urodzenia i zgonu, a tych nie można wydać, jeśli płeć narodzonego i zmarłego dziecka nie jest znana. Dlatego rodzice dzieci, które urodziły się martwe i nie da się określić ich płci, obecnie nie mogą otrzymać ani zasiłku pogrzebowego ani macierzyńskiego. Nie mają też prawa do skróconego okresu urlopu macierzyńskiego.

Dlatego też RPO po raz kolejny interweniuje w tej sprawie. - Z uwagi na wybory parlamentarne i kolejną kadencję Sejmu i Senatu RP, pozwalam sobie skierować do Pana Marszałka uprzejmą prośbę o ponowne zajęcie się tą niezwykle ważną dla obywateli sprawą. Doceniając ogromną wagę podjętej przez Senat RP inicjatywy zmierzającej do poprawy sytuacji rodziców, którzy na skutek utraty dziecka, którego płci nie da się ustalić, nie otrzymywali żadnego wsparcia ze strony organów państwa, uprzejmie proszę Pana Marszałka o rozważenie podjęcia działań, mogących pomóc w zakończeniu procesu legislacyjnego tego niezwykle ważnego społecznie projektu w czasie obecnej kadencji Sejmu i Senatu RP - uzasadnił Bondar w liście do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

Przypomniał równocześnie, że w poprzedniej kadencji senatorowie opowiedzieli się za podjęciem takich prac. 20 września 2016 r. podjęła uchwałę o dalszych pracach nad propozycją wprowadzenia zmian w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 ze zm.). Zmiany te zakładały rozszerzenie kategorii osób uprawnionych do zasiłku pogrzebowego o osoby, o których mowa w art. 11 ust. 5a ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2017 r. poz. 912 ze zm.), o ile pokryły koszt pogrzebu. Projekt trafił do Sejmu, ale nie został uchwalony.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe