Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki niekorzystne dla płuc

Źródło: DM/Wiley; NCBI; NCBI
Autor: Marta Koblańska |Data: 08.08.2019
 
 
Pierwsza miesiączka, im wcześniej występuje, niesie za sobą ryzyko zachorowania między innymi na raka piersi i otyłość w wieku dorosłym. To nie koniec niekorzystnych następstw - australijscy badacze twierdzą, że wczesna menarche może upośledzać funkcjonowanie układu oddechowego.
Na łamach czasopisma Respirology opublikowano wyniki badania Tasmanian Longitudinal Health Study. Badanie rozpoczęło się w 1961 roku i trwa do dzisiaj, a zbierane informacje są analizowane. Dane 8583 kobiet zostały ocenione w 5. i 6. dekadzie kontynuacji badania. Na ich podstawie zbadano związek między czasem wystąpienia pierwszej miesiączki a funkcją układu oddechowego.

Dziewczęta, u których menarche wystąpiła <12 . roku życia, w porównaniu do ich rówieśniczek , które zaczęły miesiączkować później charakteryzowały się wyższym wzrostem i lepszą funkcją płuc na wcześniejszym etapie życia, czyli w wieku 7 lat. Jednak po wielu latach, w 45. roku życia, średnio były niższe, a wyniki badania spirometrycznego wykazały niższe FEV1 (-133ml), FVC (-183ml) i FRC (-168ml), co świadczy o gorszym funkcjonowaniu układu oddechowego. Wielkości deficytów spirometrycznych były podobne w wieku 53 lat. Wykazano, że efekt ten w 40% był spowodowany różnicą we wzroście.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe