Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Polski naukowiec rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem

Udostępnij:
Zespół prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej zbadał enzym niezbędny do replikacji koronawirusa. Odkrycie Polaków jest bazą dla prac nad stworzeniem leku na COVID-19. Wyniki nieodpłatnie udostępnili naukowcom z całego świata.
- Enzym, który badał zespół pod kierownictwem prof. Marcina Drąga - proteazę SARS-CoV-2 Mpro (Main Protease) - reprodukuje białka obecne w SARS-CoV-2, co umożliwia wirusowi przetrwanie. Następnym krokiem jest odkrycie, jak zahamować ten proces. Prowadzone przez naukowców z Wrocławia prace są bazą dla poszukiwań leku na COVID-19 - podało na swojej stronie internetowej RMF FM.

- To najważniejsze białko wśród wielu zidentyfikowanych, o którym tajemniczo mówią firmy poszukujące superszybkiego testu diagnostycznego. Enzym ten był znany, ale istniały do niego miliony kombinacji „kluczy”. A my znaleźliśmy ten jeden, który pasuje - wyjaśnił prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej.

Efekty międzynarodowej współpracy
Wrocławscy naukowcy od kilku lat współpracują z grupą prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Wspólne badania zaowocowały opublikowaniem prac na temat wirusów: Zika, dengi i Zachodniego Nilu.

- Prof Hilgenfeld miał olbrzymi wpływ na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS w 2002 i 2003 r. Już wtedy opublikował trójwymiarową strukturę proteazy wirusa SARS i jej pierwszego inhibitora. Na początku lutego tego roku, kiedy tylko prof. Hilgenfeld proteazę koronawirusa SARS-CoV-2 przywiózł mi ją do Wrocławia. Wtedy zaczęliśmy ją bardzo dokładnie badać. Proteaza obecnego wirusa SARS-CoV-2 jest bardzo podobna do proteazy wirusa SARS-CoV (z 2002 r.), nad którą pracował prof. Hilgenfeld - dodał prof. Drąg.

Badania wrocławskich naukowców pokazały, z jakimi aminokwasami enzym może się wiązać w kluczowych pozycjach. Pozwalają też stworzyć mapę najważniejszego miejsca tego enzymu i dopasowywać do niego leki, które już znajdują się na rynku. Przy czym, ten unikalny enzym u człowieka praktycznie nie występuje. Dlatego też można się spodziewać, że jeśli powstaną farmaceutyki uderzające w proteazę SARS-CoV-2 Mpro, to będą one szkodzić wirusowi, ale nie pacjentowi. A to oznacza mniejszą toksyczność.

Prezent dla świata
Publikacja badań zespołu prof. Drąga jest jeszcze w trakcie recenzowania, ale naukowcy już teraz nieodpłatnie udostępnili swoje wyniki. Preprint publikacji jest dostępny online. Z badań tych mogą teraz korzystać chemicy i firmy, aby tworzyć nowe związki bioaktywne dla wirusa SARS-CoV2 oraz testy diagnostyczne.

- Nie opatentowaliśmy naszego odkrycia. To jest prezent mojego laboratorium dla wszystkich zainteresowanych. Z pytaniami i propozycjami współpracy zgłaszają się zespoły z różnych części świata - wyjaśnił prof. Marcin Drąg.

Przeczytaj także: „Zamknięte granice”, „Adamed produkuje lek wspomagający leczenie koronawirusa” i „Internetowa mapa zasięgu koronawirusa”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.

Konsultacje online: jak udzielać, regulacje prawne, dobre praktyki w sytuacji epidemiologicznej. Dowiedz się wszystkiego na bezpłatnym szkoleniu online. Zapisz się już dziś >>
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.