Specjalizacje, Kategorie, Działy

Pytania w programie, odpowiedzi na konferencji

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krzysztof Zielonka
|
Z każdym rokiem przybywa efektywniejszych i przyjaźniejszych leków stosowanych przez psychiatrów, zwiększa się także wiedza dotycząca skutecznej i bezpiecznej farmakoterapii, w tym możliwych interakcji lekowych. Już po raz czwarty uznani specjaliści postarają się zatem wskazać najlepsze i aktualne sposoby postępowania w codziennej praktyce psychiatrycznej. Tegoroczna odsłona konferencji Psychiatria w Pytaniach i Odpowiedziach odbędzie się 3 i 4 lutego w Warszawie.
Na stronie wydarzenia można zapoznać się już ze szczegółowym programem konferencji, uwzględniającym bardzo wiele istotnych pytań współczesnej psychiatrii. Dobór wykładowców gwarantuje natomiast wysoki poziom merytoryczny spotkania. Kierownikiem naukowym konferencji jest dr Piotr Wierzbiński.

Podczas pierwszego wykładu dr hab., prof. UJ Marcin Siwek omówi różnorakie aspekty działania leków przeciwdepresyjnych, zwłaszcza te wpływające na skuteczność terapii oraz jej kontynuowanie przez pacjenta. Warto wspomnieć, że ekspert w trakcie późniejszego wykładu wskaże, jak odpowiednio dobrać lek przeciwdepresyjny dla pacjenta somatycznie chorego.

W przypadku leków przeciwpsychotycznych, zwanych także neuroleptykami, psychiatrzy mają obecnie wybór między neuroleptykami klasycznymi a neuroleptykami atypowymi. Te ostatnie cechują się lepszą tolerancją przez chorych oraz rzadziej doprowadzają do niepożądanych skutków ubocznych, czyli objawów pozapiramidowych (sztywność mięśniowa, drżenie, problemy z chodzeniem, spowolnienie ruchowe). Podczas kolejnych kilku wykładów prowadzący powiedzą między innymi, jak dobrać leki przeciwpsychotyczne, czy leczenie skojarzone jest skuteczniejsze niż monoterapia, oraz czy leki przeciwpsychotyczne o przedłużonym uwalnianiu zmieniły psychiatrię. Na to ostatnie pytanie odpowie prof. Andrea Fagiolini z Uniwersytetu w Sienie (Włochy).

Jednym z niepożądanych efektów ubocznych leczenia schorzeń psychicznych może być hiperprolaktynemia, polegająca na podwyższonym stężeniu prolaktyny w surowicy. Objawami hiperprolaktynemii mogą być niepłodność i zmniejszone libido u obu płci, zaburzenia miesiączkowania i uderzenia gorąca u kobiet, a u mężczyzn ginekomastia oraz zmniejszenie masy mięśniowej. Jak radzić sobie z tym problemem, powie podczas konferencji dr hab. Urszula Ambroziak, natomiast prof. Marcin Wojnar zajmie się tematem ogólnej redukcji szkód w psychiatrii.

Pierwszego dnia konferencji będzie również mowa między innymi o depresji lekoopornej, o zasadach doboru leku normotymicznego, zaburzeniach metabolizmu kostnego, a także interakcjach antybiotyków z lekami psychotropowymi.

Drugi dzień wydarzenia rozpocznie się od prezentacji wskazań, kiedy najlepiej włączyć neuroleptyk do leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, i wykładu na temat zjawiska samookaleczenia u dzieci i młodzieży. Tę ostatnią kwestię omówi lek. Agata Ejchman-Albinowska.

Zaburzenia snu i otyłość to z pewnością dwie plagi XXI wieku – jak próbować sobie z nimi radzić, wyjaśni prof. Adam Wichniak, natomiast na pytanie, co radiolog może dać psychiatrze, odpowie dr hab. n. med. Michał Podgórski.

Warto również wskazać wykład dotyczący szans i zagrożeń obecności psychiatry w mediach społecznościowych, a także działań, jakie powinni podejmować psychiatrzy, by zatroszczyć się o swoje własne zdrowie.

Zapraszamy do zapoznania się z całym programem i do rejestracji!

REJESTRACJA
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.