Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Terapia podciśnieniowa – nowoczesna i skuteczna metoda gojenia rany

Redaktor: Krzysztof Zielonka |Data: 11.05.2022
 
 
Czy terapia podciśnieniowa (NPWT) jest już standardem czy jeszcze wyzwaniem? Jakie są najlepsze praktyki jej stosowania? Kiedy i dlaczego stosować terapię podciśnieniową z płukaniem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielą wykładowcy podczas konferencji Terapia Podciśnieniowa – Czy Mamy Już Standardy?, która odbędzie się w Poznaniu 20 i 21 maja br.
Terapia podciśnieniowa jest mechaniczną techniką wykorzystującą podciśnienie w celu przyspieszenia i ułatwienia procesu gojenia. Jest to jedna z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metod gojenia rany i polega na kontrolowanym wytwarzaniu ujemnego ciśnienia bezpośrednio w łożysku rany, za pomocą urządzenia generującego próżnię. Efektowne działanie opatrunku podciśnieniowego wiąże się z usuwaniem tkanek martwiczych, hamowaniem wzrostu bakterii, zmniejszeniem obrzęku, poprawą krwi krążącej w łożysku rany i przyspieszeniem tworzenia ziarniny. W początkach stosowania NPWT wydawało się, że jej podstawowym celem jest ewakuacja wydzieliny z rany. Obecnie wiadomo, że dużo ważniejsze jest stworzenie ranie odpowiedniego mikrośrodowiska, które będzie sprzyjać procesowi gojenia.

Zastosowanie terapii podciśnieniowej pozwala nie tylko uzyskać szybsze gojenie się rany, ale również lepszą jakość tkanki wytworzonej w procesie gojenia. Poza tym mocno zwiększa prawdopodobieństwo wygojenia rany przez tzw. pierwotne zamknięcie, czyli na odtworzenie warunków czynnościowo-anatomicznych w miejscu, gdzie była rana. Wielką jej zaletą jest również wytworzenie szczelnego środowiska rany, zapobiegającego w ten sposób zakażeniom szpitalnym.

Dodatkowymi korzyściami z użycia NPWT jest zmniejszenie liczby czasochłonnych procedur, takich jak zmiana opatrunku, a więc przy okazji odciążenie personelu medycznego. Co więcej, terapia podciśnieniowa umożliwia przeniesienie części leczenia ze szpitala do ambulatorium, gdyż chorzy nie muszą przebywać w ośrodku i czekać na kolejne zmiany opatrunku.

Terapia podciśnieniowa powinna być wzięta pod uwagę zarówno w przypadku rany chirurgicznej, jako terapia profilaktyczna, jak i przy każdym zakłóceniu gojenia się rany ostrej lub przewlekłej. Istnieją również przeciwwskazania do zastosowania terapii podciśnieniowej, takie jak choroba nowotworowa (choć nie zawsze). Względną przeszkodą jest także zapalenie kości czy tzw. niezidentyfikowana przetoka. Natomiast bezwzględnym, głównym przeciwwskazaniem zastosowania terapii podciśnieniowej jest aktywne krwawienie oraz bardzo duże ryzyko krwawienia z rany, w której duże naczynia są płytko umiejscowione.

Podczas konferencji Terapia Podciśnieniowa – Czy Mamy Już Standardy? poruszone zostaną wszystkie ważne aspekty stosowania tej metody leczenia ran. Będzie mowa nie tylko o wskazaniach i przeciwwskazaniach NPWT, ale także o praktycznych wyzwaniach dotyczących terapii podciśnieniowej w trudnych ranach i trudnych lokalizacjach, o strategiach stosowania NPWT oraz terapii podciśnieniowej z płukaniem. Osobne sesje wykładowe zostaną poświęcone prehabilitacji w kontekście gojenia ran oraz kwestii żywienia u pacjenta z raną. Uczestnicy konferencji będą mogli skorzystać z wielu warsztatów praktycznych, o różnym poziomie zaawansowania i szczegółowości.

Zapraszamy do rejestracji!

STRONA KONFERENCJI
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.