Wyślij
Udostępnij:
 
 
Częstochowa nie odpuszcza w walce o ochronę przedszkolaków przed antyszczepionkowcami
Źródło: Portal Samorządowy, PAP
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 15.03.2019
 
 
Częstochowscy radni zdecydowali o zaskarżeniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego decyzji wojewody śląskiego unieważniającej ich uchwałę preferującą przy naborze do przedszkoli zaszczepione dzieci.
W styczniu częstochowscy radni przyjęli dwie uchwały, z których pierwsza obligowała rodziców chcących umieścić dziecko w miejskim żłobku do złożenia oświadczenia, że przeszło ono obowiązkowe szczepienia.

- Na mocy drugiej zaszczepione dzieci miały dostać dodatkowe punkty podczas rekrutacji do miejskich przedszkoli – opisał "Portal Samorządowy".

Wymóg nie dotyczył dzieci, których nie zaszczepiono z powodu przeciwskazań medycznych.

Decyzję częstochowskich radnych podważył wojewoda śląski, nie dopatrując się w niej „podstaw ustawowych”. Wojewoda unieważnił uchwały. Stąd protest i skarga na decyzję wojewody ze strony częstochowskich radnych.

Myślimy
Równolegle trwa akcja „Szczepimy bo myślimy”. Chodzi o obywatelski projekt ustawy, która przy przyjęciach do żłobków i przedszkoli premiować będzie dzieci, które wypełniają obowiązek szczepień. Brak szczepień nie zamknie nieszczepionym dzieciom drogi do przedszkola, ale może ją istotnie utrudnić. Oczywiście będzie można się przed tym kryterium wyreklamować, ale tylko pod warunkiem posiadania aktualnego zaświadczenia lekarskiego o przeciwwskazaniach.

Jeżeli obywatelski projekt zostanie przyjęty decyzje takie, jak podjęta przez częstochowskich radnych, zyskają ewidentną „podstawę ustawową”, której przy obecnym stanie prawnym nie dopatrzył się wojewoda śląski.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe