PPOZ

Jubileusz 20-lecia Porozumień Poznańskich

Udostępnij:

Konferencja naukowa rozpoczęła jubileuszowe spotkanie lekarzy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia POZ, którzy w tym roku świętują 20. rocznicę Porozumień Poznańskich. – Przez te lata udało się nam zrobić wiele dla poprawy jakości ochrony zdrowia w Polsce, ale nadal dużo spraw jest nierozwiązanych – skomentowała Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Ponad 500 praktyk lekarza rodzinnego

Historia Porozumień Poznańskich sięga 2004 roku, kiedy zawiązało się Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie. Po opuszczeniu związku Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia stworzyło autonomiczną organizację, która za cel obrała sobie ogólnopolską działalność na rzecz bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów oraz dążenie do podwyższania standardu świadczenia usług medycznych.

PPOZ stoi również na straży praw środowiska lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz ambulatoryjnej opieki zdrowotnej wobec dysponentów środków publicznych i niepublicznych przeznaczonych na ochronę zdrowia.

Swoim zasięgiem PPOZ obejmuje przede wszystkim pięć byłych województw Wielkopolski, tj. pilskie, leszczyńskie, kaliskie, konińskie, poznańskie, oraz 31 powiatów. W swoich szeregach posiada również członków z innych województw. Do organizacji należy ponad 500 praktyk lekarzy rodzinnych, czyli ok. 3000 lekarzy. Od początku istnienia PPOZ prezesem jest dr Bożena Janicka – specjalista w dziedzinie medycyny rodzinnej i pediatrii.

Wiele do zrobienia

Jubileuszowe spotkanie stało się okazją do podsumowania długiej drogi PPOZ w walce o poprawę systemu. Setki spotkań, konferencji, petycji, pism, debat, konsultacji… Dyskusje w Ministerstwie Zdrowia, sejmowej Komisji Zdrowia, NFZ, kontakty z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Rzecznikiem Praw Pacjenta i współpraca z innymi organizacjami. Udziały w kampaniach zdrowotnych, nagrody, wyróżnienia... Kolejne zmiany w rządzie, a wraz z nimi nowe pomysły!

– Ciągle jest wiele spraw nierozwiązanych, nieusankcjonowanych prawnie. Chociażby refundacja leków i środków spożywczego przeznaczenia, która wymaga pilnego uporządkowania, uproszczenia. Problemy z dostępnością koronerów, których niestety brak dla stwierdzania zgonów, finansowanie opieki zdrowotnej w Polsce – podkreślała w czasie spotkania Bożena Janicka.

– Nie ustajemy w wysiłkach, ale trudno nam się oprzeć wrażeniu, że nieustannie znajdujemy się w „oku cyklonu”, czyli w centrum niekończącej się reformy ochrony zdrowia! – dodała prezes PPOZ.

Zanim jednak lekarze PPOZ przeszli do świętowania 20. jubileuszu, wysłuchali interesujących wykładów naukowych z cyklu Akademia Alfasigmy – Okiem Eksperta. O tym, jak pomóc pacjentowi z dolegliwościami kończyn dolnych (od objawów do leczenia) – mówił dr n.med.Andrzej Jawień z Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Wewnątrz Naczyniowej, Angiologii i Flebologii Szpitala Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, natomiast wiedzą o tym, kiedy gastroskopia nie jest potrzebna, podzieliła się dr n.med. Anna Pietrzak z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Onkologii Klinicznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Konferencja odbyła się 28 listopada. 

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.