Wyślij
Udostępnij:
 
 
Marcin Czech: Nie ma potrzeby zmiany przepisów o sposobie dostępu do dokumentacji medycznej
 
Działy: Aktualności
Tagi: Marcin Czech
- Resort nie widzi potrzeby zmiany przepisów dotyczących sposobu dostępu do dokumentacji medycznej pacjenta, które są zawarte w komisyjnym projekcie noweli ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - przyznał wiceminister zdrowia.
Czech odniósł się do proponowanych zmian, z których wynika, że osoby bliskie miałyby prawo do informacji o stanie zdrowia zmarłego, ale tylko wtedy, gdy za życia pacjent wyraził zgodę na takie dysponowanie informacjami o nim. Innym osobom bliskim mogłaby być udostępniona za zgodą sądu, o ile pacjent za życia nie wniósłby sprzeciwu wobec takiego dysponowania wiedzą o nim. Sąd mógłby decydować także o zakresie ujawnienia informacji.

Wiceminister wyjaśnił, że ministerstwo pozytywnie zaopiniował wspomniany projekt tylko w zakresie odnoszącym się do zmiany przepisów dotyczących obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej (w przypadku informacji związanych z pacjentem) oraz rozszerzenia katalogu osób bliskich.

- Opinia resortu w sprawie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta została podana we wtorek (5 grudnia) podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia - informuje Polska Agencja Prasowa.

Komisja Zdrowia powołała dziewięcioosobową podkomisję, która zajmie się wspomnianym projektem.

Przeczytaj także: "Lekarz nie ujawni dokumentacji medycznej. Nawet po śmierci pacjenta".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2017 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe