123RF

Pacjent może być stroną postępowania o RDTL

Udostępnij:
- Pacjent ma prawo być stroną postępowania w sprawie o ratunkowy dostęp do technologii lekowych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Do tej pory Ministerstwo Zdrowia twierdziło, że może nią być tylko szpital, który składa wniosek o zgodę na RDTL.
WSA stwierdził, że może nim być również pacjent, powołując się na art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego w zw. z art. 47d ustawy refundacyjnej oraz art. 15 ust. 2 pkt 17a ustawy o świadczeniach – czytanych zgodnie z art. 68 konstytucji.

- O taką interpretację przepisów walczył rzecznik praw obywatelskich wspólnie z kancelarią KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński – poinformowała „Rzeczpospolita” i zacytowała mec. Paulinę Kieszkowską-Knapik, adwokata, partnera w kancelarii: - Sąd w całości podzielił nasze rozumowanie, wskazując, że RDTL to świadczenie gwarantowane określone w art. 15 ust 2 pkt 17a ustawy o świadczeniach i fakt, że to szpital aplikuje o dodatkowe środki na takie leczenie, nie wyłącza prawa pacjenta do zajęcia stanowiska. Zwłaszcza że dana sprawa polega głównie na ocenie jego stanu zdrowia i dotychczasowych terapii. To duże zwycięstwo, zwłaszcza że istniało już orzeczenie odmawiające takiego prawa pacjentowi.

Sygnatura akt to VI SA/Wa 1869/19.

Co to RDTL?
Ratunkowy dostęp do technologii lekowych to mechanizm finansowania lekarstw w przypadku, gdy nie są one refundowane w danym wskazaniu. Chory za pośrednictwem lekarza i szpitala może się starać o sfinansowanie takiego leku przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jeśli jest on ostatnią szansą na wyleczenie. Na RDTL musi wyrazić zgodę minister zdrowia.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.