Wyślij
Udostępnij:
 
 
Prof. Brydak odpowiada antyszczepionkowcom
 
Działy: Aktualności
- Czy powinniśmy robić krzywdę naszym dzieciom, nie szczepiąc ich? Czy nie szczepiąc nie mamy świadomości, że robimy krzywdę społeczeństwu? – pyta profesor Lidia Brydak.
Profesor Lidia Brydak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, kierownik Krajowego Ośrodka do spraw Grypy odpowiadała w TVN24 na zarzuty antyszczepionkowców.

Jeden z głównych zarzutów opiera się na tym, że szczepionki z definicji są truciznami, dlatego że zawierają rtęć, aluminium i substancje rakotwórcze.

- Przede wszystkim to jest nieprawda. Nie ma takich danych, żeby można było takie niestosowne rzeczy opowiadać. Szczepionki są pozbawione rtęci, pozbawione substancji rakotwórczych. Szczepionki odniosły sukces jeszcze w XVIII wieku. Dzisiaj dziwi mnie to bardzo, że mamy zdanie przeciwne - mówiła profesor Brydak. Profesor przypomniała lata 50. XX wieku i epidemię polio w Polsce. - Ludzie chodzili o kulach, dziś tego nie widać na ulicach naszych miast - powiedziała.

Drugim zarzutem jest to, że brak jakichkolwiek dowodów na to, że szczepionki pomogły ludzkości zwyciężyć w walce z groźnymi chorobami takimi jak gruźlica, błonica, odra czy krztusiec.

- Jeszcze nie tak dawno, parę tygodni temu była informacja na temat odry, że w Europie było 560 tysięcy przypadków zachorowań na odrę. W Polsce było 130 i to były osoby, które przyjechały do naszego kraju, a odra była i jest ciężką chorobą. To są wszystko dane niepoparte faktami - odpowiedziała Brydak.

Inny zarzut mówi o związku szczepionek z takimi chorobami jak autyzm, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów i białaczka.

Prof. Brydak wyjaśniła, że to są wszystko dane niepoparte żadnymi dowodami. - Czy powinniśmy robić krzywdę samemu sobie? Czy powinniśmy robić krzywdę naszym dzieciom, nie szczepiąc ich? Czy nie szczepiąc nie mamy świadomości, że robimy krzywdę społeczeństwu? - pytała.

Przeczytaj także: "Prof. Brydak: Powinniśmy obciążyć nieszczepionych kosztami leczenia powikłań po chorobie".
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe