Aktualności
Prof. Prejbisz o zatwierdzonej przez FDA nowej terapii nadciśnienia ►
– Tryvio – doustny lek zawierający aprocitentan, który został niedawno zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do leczenia dorosłych z nadciśnieniem opornym – otwiera nowy rozdział w terapii chorych, ponieważ jest lekiem hipotensyjnym z nowej grupy – komentuje prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz.
 
Nadciśnienie wtórne – lekarz jak detektyw ►
Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego wtórnego może sprawiać lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej problemy. Na co zwracać uwagę podczas wywiadu z pacjentem i co pomoże postawić dobrą diagnozę, powiedział kardiolog i hipertensjolog dr n. med Łukasz Stryczyński.
 
Jak radzić sobie z konsekwencjami niekontrolowanego, opornego i złośliwego nadciśnienia tętniczego?
Zachęcamy do udziału – w poniedziałek 22 kwietnia – w bezpłatnym webinarze pod tytułem „Trudne pytania w hipertensjologii”. Skondensowana dawka wiedzy z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości, z którymi na co dzień zmagają się lekarze w swoich gabinetach.
 
Telewizyta jest potrzebna, ale często zaburza czas pracy lekarzy
Medycy coraz częściej pozostają w relacjach zdalnych z pacjentami. Dostrzegają potrzebę kontaktu, bo wpływa on na przebieg leczenia chorego. Najczęściej używają ogólnodostępnych komunikatorów komercyjnych, a nie specjalistycznego sprzętu zapewnionego przez kliniki.
 
Sól wzbogacona w potas pomocna w leczeniu nadciśnienia
Zwiększa się liczba osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Mechanizmem hamującym ten trend może okazać się zastosowanie nowych zaleceń w terapii, których autorem jest międzynarodowa grupa naukowców. Uczeni apelują do instytucji ochrony zdrowia, aby w leczeniu nadciśnienia rekomendowały konsumpcję soli o niskiej zawartości sodu, ale wzbogaconej w potas.
 
 
e-Akademia NT video
Nadciśnienie tętnicze w pytaniach i odpowiedziach A.D. 2022 – część 5
Czy u 30-latka z podwyższonymi wartościami ciśnienia tętniczego (140–150/90–100 mm Hg) należy rozpocząć terapię farmakologiczną? Czy istnieją różnice w leczeniu NT u młodych kobiet i młodych mężczyzn? Jak leczyć kobiety w okresie rozrodczym? Czy u młodych dorosłych kryteria rozpoznania zespołu metabolicznego są takie, jak u starszych?
 
Nadciśnienie tętnicze w pytaniach i odpowiedziach A.D. 2022 – część 4
Czy u chorych z przerostem mięśnia lewej komory można zastosować beta-adrenolityk? 65-letnia chora z otyłością, cukrzycą i astmą oskrzelową ma tętno 82 uderzenia na minutę – czy zastosować beta-adrenolityk? Czy przed operacją ortopedyczną u chorego z nadciśnieniem tętniczym włączyć beta-adrenolityk?
 
Nadciśnienie tętnicze w pytaniach i odpowiedziach AD 2022 – część 3
Jak leczyć nadciśnienie tętnicze u pacjenta z chorobą Alzheimera? Jakie są zasady leczenia izolowanego skurczowego nadciśnienia tętniczego bez towarzyszących chorób układu sercowo-naczyniowego? Jak przełamać oporność nadciśnienia tętniczego u 76-letniego pacjenta z eGFR wynoszącym 28?
 
Stanowisko PTNT dotyczące postępowania w nadciśnieniu tętniczym w młodym wieku
Dlaczego tak duża liczba osób w wieku 16-40 lat rozwija nadciśnienie tętnicze? Opublikowane w ostatnim czasie stanowisko Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego omawia autorka prof. Agnieszka Olszanecka i prof. Piotr Dobrowolski.
 
Beta-adrenolityki w terapii nadciśnienia tętniczego – podstawa terapii czy lek uzupełniający?
Jakie jest miejsce beta-adrenolityków w aktualnych wytycznych postępowania w nadciśnieniu tętniczym, w terapii chorych z otyłością, nadwagą, zaburzeniami metabolicznymi i cukrzycą? Jakie są nowe wskazania i sytuacje kliniczne w terapii NT, gdzie widzą miejsce dla beta-adrenolityków prof. Aleksander Prejbisz i prof. Katarzyna Stolarz-Skrzypek?
 
 
Strona:    Poprzednia   1   2   3   4  
Patronat medialny

Kierownictwo naukowe e-Akademii NT

 •  
  prof. dr hab. n. med.
  Andrzej Januszewicz
 • Aleksander Prejbisz
  prof. dr hab. n. med.
  Aleksander Prejbisz
 • Piotr Dobrowolski
  prof. dr hab. n. med.
  Piotr Dobrowolski
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.