SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Dalekowzroczne dzieci są mniej uważne
 
Dalekowzroczne przedszkolaki mają większe trudności z uwagą wizualną, co może narazić je na przykład na ryzyko poślizgnięcia się w szkole, sugeruje nowe badanie.
Szacuje się, że 4 do 14 procent przedszkolaków ma umiarkowaną dalekowzroczność lub nadwzroczność, jednak często pozostaje to niewykryte. W przypadku stwierdzenia umiarkowanej dalekowzroczności okulary nie zawsze są zalecane, ponieważ nie ma zgodności co do tego, czy korekcja wzroku jest odpowiednia dla tych dzieci.
Jednak coraz więcej dowodów pokazuje, że umiarkowanie dalekowzroczni 4- i 5-latkowie są narażeni na trudności z podstawowymi elementami nauki.
W nowym badaniu, które ukazało się w czasopiśmie „Optometry and Vision Science” oceniano dzieci bez i z dalekowzrocznością, pod kątem ich percepcji wzrokowej i zdolności motorycznych. Testy na uwagę wizualną (zdolność do zneutralizowania niektórych bodźców wzrokowych) obejmowały min. oglądanie obrazu. Ogólnie biorąc, dzieci, które były umiarkowanie dalekowzroczne, znacznie częściej miały gorsze wyniki w testach związanych z uwagą.
Naukowcy z Uniwersytetu w Ohio złożyli wniosek o finansowanie dalszych badań, aby określić wpływ okularów na korektę dalekowzroczności u dzieci.
Dopóki badanie to nie zostanie ukończone, nie jest jednoznaczne, czy, czy przepisywanie okularów dzieciom w tej grupie wiekowej pomoże im w rozwoju.
 
© 2017 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe