SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Spironolakton skuteczny w ostrej centralnej chorioretinopatii surowiczej
 
U pacjentów z ostrą centralną chorioretinopatią surowiczą (CSC), doustny spironolakton skutecznie absorbuje płyn podsiatkówkowy (SRF), sugeruje randomizowana próba z Chin.
Płyn podsiatkówkowy u pacjentów z CSC leczonych spironolaktonem został zabsorbowany w krótkim czasie bez żadnych skutków ubocznych – stwierdził dr Xinghong Sun w British Journal of Ophtalmology.
Dr Sun i współpracownicy zakwalifikowali pacjentów z ostrym CSC do badania i obserwowali ich przez dwa miesiące: 18 uczestników zostało losowo przydzielonych do grupy otrzymującej doustny spironolakton (40 mg dwa razy na dobę) przez dwa miesiące, natomiast 12 pacjentów w grupie kontrolnej było tylko obserwowanych. W obu grupach pacjenci byli średnio po czterdziestym roku życia, a także charakteryzowali się podobnymi danymi demograficznymi.
Po dwóch miesiącach 10 pacjentów (55,6%) w grupie spironolaktonu i jeden (8,3%) w grupie obserwacyjnej osiągnęło całkowite ustąpienie SRF (p = 0,018). W obu grupach średnia centralna grubość plamki i wysokość SRF zmniejszyły się istotnie podczas każdej wizyty, ze znaczącymi różnicami między obiema grupami.
Średnia poprawiona ostrość wzroku (BCVA) również uległa znacznej poprawie w obu grupach.
Dr Thomas Gardner, okulista z Uniwersytetu w Michigan w Ann Arbor, powiedział, że CSC jest powszechnym i dość łagodnym zaburzeniem plamki, które frustruje zarówno okulistów, jak i pacjentów, ponieważ jego przyczyny są słabo poznane.
 
© 2017 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe