Specjalizacje, Kategorie, Działy

ASCO 2018 – FOLFOX w leczeniu uzupełniającym raka odbytnicy

Udostępnij:
Podczas tegorocznego kongresu ASCO (American Society of Clinical Oncology), przedstawiono wyniki badania klinicznego ADORE, w którym wykazano, że leczenie uzupełniające według schematu FOLFOX (leukoworyna, 5-FU, oksalipltyna) istotnie wydłuża czas wolny od choroby (ang. disease-free survival, DFS) w porównaniu z 5-FU i leukoworyną (FL) u chorych leczonych przedoperacyjnie z następowym zabiegiem chirurgicznym z powodu miejscowo zaawansowanego raka odbytnicy.
W analizie podgrup wykazano, że największą korzyść z takiego leczenia odnoszą chorzy w III stopniu zaawansowania, z cechą N2, niskim stopniem zróżnicowania histologicznego, minimalną regresją guza i nieobecnością inwazji naczyń limfatycznych i nerwów.

Do badania klinicznego ADORE włączono 321 chorych na raka odbytnicy, po chemioradioterapii przedoperacyjnej (fluoropirymidyna w monoterapii). u których pooperacyjnie stwierdzono stopień zaawansowania II/III. Chorych w sposób losowy przydzielono do ramienia otrzymującego chemioterapię uzupełniającą wg schematu FL lub FOLFOX przez 4 miesiące. Pierwszorzędowym punktem końcowym badania był DFS.

Po okresie obserwacji z medianą wynoszącą 74,1 miesiąca odnotowano 46 zdarzeń DFS w ramieniu otrzymującym FOLFOX i 65 w ramieniu otrzymującym FL. Odsetek DFS po 6 latach wynosił 68,2% w ramieniu otrzymującym FOLFOX w porównaniu do 56,8% w ramieniu otrzymującym FL (HR 0,63; 95% CI, 0,43-0,93; p=0.018). U chorych w III stopniu zaawansowania 6-letni DFS wynosił 63,2% w ramieniu otrzymującym FOLFOX w porównaniu z 48,3% w ramieniu otrzymującym FL. Różnica wynosiła 14,9% (HR 0,59; 95% CI,0,38-0,92; p=0,019). U chorych w II stopniu zaawansowania nie stwierdzono istotnej statystycznie różnicy. Nie wykazano różnic w zakresie czasu przeżycia całkowitego pomiędzy dwoma ramionami badania. Istotne jest również to, że zaplanowane leczenie uzupełniające ukończyło 94-96% chorych w ramach badania klinicznego ADORE.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.