Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

ESMO 2018: po pierwsze immunoterapia oraz prawa pacjenta

Źródło: MK/Medscape
Autor: Marta Koblańska |Data: 16.10.2018
 
 
Tagi: ESMO
Już w dniach 19-23 października w Monachium odbędzie się kolejny kongres Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej ESMO. Co w tym roku stanie się głównym przekazem? Wyniki badań, które mogą zmienić podejście do leczenia nowotworów głowy i szyi, trój-ujemnego raka piersi, raka nerki oraz jajnika.
Wszystkie one zostaną zaprezentowane podczas kongresu, ale to jedynie wierzchołek góry lodowej tematów oraz prac, które przykują uwagę około 20 tys. uczestników z ponad 130 krajów świata. Pod hasłem zabezpieczania dostępu do optymalnych terapii nowotworów, ESMO 2018 przyjrzy się prawom pacjentów oraz współpracy między pielęgniarkami oraz lekarzami. To wszystko przy jednocześnie bogatym programie naukowym, który obejmuje 2050 abstraktów z dziedzin takich jak immunoterapia, technologie przyszłości, biomarkery, czy podstawy badań porównawczych.

- Z roku na rok poszerzamy naszą wiedzę odnośnie wykorzystywania immunoterapii oraz rozbudowy jej zastosowania we wczesnych liniach leczenia – mówi Solange Peters, szefowa naukowa kongresu z Lausanne University Hospital w Szwajcarii. Jak wskazuje immunoterapia została wykazana nie tylko jako strategia oferująca poprawę wyników leczenia wobec tradycyjnej chemioterapii, ale jako metoda znajdująca zastosowanie w wielu rodzajach nowotworów. Dla przykładu podczas tegorocznego kongresu zostanie omówiona w kontekście nowotworów głowy i szyi, raka nerkowokomórkowego oraz raka piersi. Te schorzenia wcześniej były uznawane za takie, w których immunoterapia nie przynosi odpowiedzi.

Równocześnie charakterystyka molekularna oraz onkologia personalizowana kontynuują trend ku ulepszaniu w takich nowotworach jak rak płuca oraz rak piersi, w których próbuje się leczenia inhibitorami kinazy PI13, CD4/6 oraz HDAC. W przeciwieństwie do lat poprzednich tematyka sesji prezydualnej jest różnorodna, ale niemniej jednak podkreśla co dzieje się nowego oraz zmian w kontekście standardów opieki.

Omówionych zostanie wiele badań z lekami już znanymi takimi jak pembrolizumab we wskazaniu w I linii leczenia nowotworów głowy i szyi, atezolizumab w kombinacji z nabpaklitakselem w trój-ujemnym raku piersi, avelumab z aksytynibem wobec sunitynibu w zaawansowanym raku nerkowokomórkowym, czy wreszcie atezolizumb i bewacyzumab oraz kombinacja ipilimumabu oraz niwolumabu w raku nerki. Rewolucja może nastąpić po zaprezentowaniu badania na temat olaparybu we wskazaniu u chorych na raka jajnika z mutacją BRCA po leczeniu bazującą na platynie chemioterapią.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe