ONKOLOGIA
Układ moczowo-płciowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kabozantynib w leczeniu rozsianego raka dróg moczowych: wyniki badania klinicznego drugiej fazy

Udostępnij:
Kabozantynib to inhibitor kinaz MET, VEGFR, AXL i RET, a ponadto wpływa na odpowiedź skierowaną przeciwko guzowi poprzez regulację funkcji limfocytów T regulatorowych oraz komórek supresorowych pochodzenia szpikowego. Na łamach Lancet Oncology ukazała się praca w której wykorzystano kabozantynib w leczeniu pacjentów z rozsianym rakiem dróg moczowych nawracającym po leczeniu chemioterapią opartą na związkach platyny.
Badanie miało charakter open-label i przeprowadzono je bez grupy kontrolnej. Do badania zakwalifikowano pacjentów z udokumentowaną progresją nowotworu po zastosowaniu co najmniej jednej linii leczenia opartej na związkach platyny. W sumie grupę badawczą stanowiły trzy kohorty. W pierwszej u pacjentów można było oceniać odpowiedź na leczenie za pomocą kryteriów RECIST 1.1. Natomiast w pozostałe dwie kohorty stanowili pacjenci u których doszło do zajęcia przerzutami wyłącznie kości, a ponadto do tych kohort zaliczono pacjentów z rzadkimi odmianami nowotworów dróg moczowych. Pacjenci otrzymywali lek doustnie raz dziennie do czasu progresji choroby lub nietolerancji leczenia. Pierwszorzędowym punktem końcowym była odpowiedź na leczenie według kryteriów RECIST którą dokonano jedynie w pierwszej kohorcie. We wszystkich kohortach oceniano bezpieczeństwo leczenia.

Łącznie zrekrutowano 49 pacjentów do pierwszej kohorty, oraz 6 i 13 do pozostałych kohort badawczych. W pierwszej kohorcie jeden pacjent uzyskał całkowitą odpowiedź na leczenie, a siedmiu częściową odpowiedź na leczenie. Najczęstszymi ciężkimi działaniami niepożądanymi były: zmęczenie (9%), nadciśnienie (7%), białkomocz (6%) oraz hipofosfatemia (6%). Nie odnotowano śmierci związanej z zastosowanym leczeniem.

Kabozantynib posiada aktywność przeciwnowotworową u części pacjentów z rozsianym rakiem dróg moczowych nawracającym po leczeniu chemioterapią opartą na związkach platyny. Leczenie było ogólnie dobrze tolerowane. Potrzebne są dalsze badania uwzględniające grupę kontrolną.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.