Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Kolejna lista refundacyjna bez leku dla pacjentów z nowotworami głowy i szyi

Źródło: materiały prasowe
Autor: Marta Koblańska |Data: 25.06.2019
 
 
W projekcie lipcowej listy refundacyjnej ogłoszonej przez Ministerstwo Zdrowia brakuje innowacyjnego leku dla chorych z nawrotowym lub przerzutowym płaskonabłonkowym nowotworem głowy i szyi. Mimo starań pacjentów, lekarzy, organizacji, stowarzyszeń związanych ze zdrowiem i wielu rozmów z wiceministrem Maciejem Miłkowskim, chorzy z tym typem nowotworu nadal nie mają dostępu do leczenia niwolumabem. Immunoterapię mogą uzyskać tylko dostając się do badania klinicznego lub w ramach czasochłonnej procedury RDTL (do tej pory wydano już 10 zgód na ten proces).
– Wyrażamy głęboki żal i ubolewanie, że rządzący nie posłuchali naszego głosu – mówi Elżbieta Kozik, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, organizator kampanii „Rób to z głową” o nowotworach głowy i szyi. – Pan Minister po raz kolejnych próbuje odebrać nadzieję pacjentom, ale zapewniam, że nie poddamy się i prędzej czy później wyrównamy standardy leczenia w Polsce do standardów europejskich – zapowiada.

– Wierzę, że jeszcze w tym roku polscy chorzy z nowotworami głowy i szyi będą mogli skorzystać ze skutecznego leczenia, które od dawna jest już dostępne w Europie. Nie ustaniemy w walce o tę grupę pacjentów – podkreśla Joanna Konarzewska-Król, dyrektor zarządzający Fundacją Onkologiczną Nadzieja.
Na wieść o braku niwolumabu na lipcowej liście refundacyjnej obojętni nie pozostają również lekarze. – Codziennie widzę dramaty pacjentów z nowotworami głowy i szyi. Uważam, że zasługują na dostęp do wszystkich metod leczenia, zgodnych z aktualną wiedzą medyczną – mówi dr Spławski z Kliniki Nowotworów Głowy i Szyi Centrum Onkologii w Warszawie.

Rozczarowania nie kryje również dr n. med. Izabela Łasińska z Oddziału Onkologii Klinicznej i Doświadczalnej Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, która jako pierwsza w Polsce wypisała wniosek o RDTL dla pacjenta z nowotworem głowy i szyi. – Za każdym razem, kiedy piszę wniosek dla pacjenta, liczę na to, że będzie to ostatni dokument tego typu, który wypełniam. Każdy wiosek to czas - niestety zdarzali się pacjenci, którym go zabrakło i mimo otrzymania zgody na leczenie, nie doczekali do momentu rozpoczęcia terapii – wyznaje lekarka.

Immunoterapia dla części pacjentów jest jedyną nadzieją i szansą na normalne funkcjonowanie. Dlatego zarówno pacjenci i ich bliscy, organizacje pacjenckie jak i lekarze nie tracą nadziei i wierzą, że Ministerstwo Zdrowia podejmie słuszną decyzję i rozwiąże problem chorych z nowotworami głowy i szyi.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe