ONKOLOGIA
Układ moczowo-płciowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kompleksowe badania słuchu konieczne u chorych leczonych cisplatyną

Udostępnij:
Jak wykazuje najnowsze badanie, którego wyniki opublikowano na stronie internetowej Journal of Clinical Oncology, wielu dorosłych chorych leczonych z powodu raka jądra chemioterapią z udziałem cisplatyny ma znaczącą utratę słuchu, a u około 40% stwierdza się szumy uszne.
Cisplatyna jest jednym z najbardziej ototoksycznych leków. Mimo, że badanie przeprowadzono u chorych na raka jądra, autorzy podkreślają, że wyniki można przełożyć również na chorych na inne nowotwory leczonych cisplatyną. Badanie wykazało, jak ważne są kompleksowe badania słuchu, zarówno przed jak i po leczeniu. Badania sugerują, że pracownicy służby zdrowia powinni przynajmniej raz do roku przeprowadzić szczegółowy wywiad dotyczący narządu słuchu u chorych leczonych cisplatyną i kierować na badania audiologiczne chorych, którzy takiej konsultacji wymagają. Chorzy powinni też unikać ekspozycji na hałas,, leki ototoksyczne i inne czynniki mogące uszkadzać słuch. Jest to najbardziej kompleksowe badanie kliniczne oceniające uszkodzenie słuchu zależne od cisplatyny i pierwsze, które wykazało, że uszkodzenie słuchu związane z cisplatyną jest zdecydowanie większe niż utrata słuchu związana z wiekiem.
W opisywanym badaniu chorych poddawano kompleksowym badaniom słuchu, które oceniało dźwięki o częstotliwości 0,25-12 kHz. Wykazano, że częstotliwości 10 i 12 kHz są szczególnie istotne we wczesnej diagnostyce uszkodzenia słuchu związanego z cisplatyną. Badacze za pomocą kryteriów American Speech-Language-Hearing Association ocenili także funkcje ucha środkowego, szumy uszne i uszkodzenie słuchu wywołane przez hałas.
Do badania włączono 488 mężczyzn, którzy byli leczeni z powodu raka jądra w ośmiu ośrodkach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Badacze porównali wyniki z wynikami mężczyzn z norweskiej populacji referencyjnej (97% chorych rasy białej). Chorzy na raka jądra otrzymali średnią dawkę cisplatyny 400 mg/m2. Ponad 90% chorych otrzymało cisplatynę w skojarzeniu z bleomycyną i etopozydem.
Utrata słuchu skorygowana według wieku była tym większa im większa skumulowana dawka cisplatyny (p od 0,021 do < 0,001). Wykazano, że każde 100 mg/m2 cisplatyny związane było z utratą 3,2 dB w zakresie 4-12 kHz (p < 0,001). Wykazano również, że blisko jednemu na pięciu chorych (18%) otrzymujących cisplatynę zalecano noszenie aparatu słuchowego.
Mężczyźni, którzy otrzymali skumulowaną dawkę cisplatyny większą niż 300 mg/m2 mieli znacząco większą utratę słuchu niż chorzy, którzy otrzymywali mniejszą dawkę (iloraz szans 1,59; p=0,0066). U blisko 45% chorych otrzymujących dawkę przekraczającą 300 mg/m2 stwierdzono głęboką utratę słuchu w porównaniu do 29,5% chorych otrzymujących dawkę 300 mg/m2 lub niższą. U 10% chorych stwierdzono uszkodzenia związane z hałasem, u 22,3% nieprawidłowości w obrębie ucha środkowego, ale zaburzenia te nie były związane z dawką cisplatyny. U 40% mężczyzn stwierdzono szumy uszne, które w większości związane były z utratą słuchu (p< 0,001).
Badacze sugerują, że obserwacja chorych leczonych cisplatyną powinna obejmować coroczną ocenę słuchu , skierowanie do audiologa w razie konieczności oraz kontrolę ciśnienia tętniczego krwi. Powinno się również zalecać zaprzestanie palenia papierosów, unikanie ekspozycji na hałas i leki ototoksyczne oraz zalecać stosowanie aparatów słuchowych w razie konieczności. Podkreślili też konieczność przeprowadzenia większej ilości badań w celu identyfikacji osób narażonych na ryzyko uszkodzenia słuchu związanego z cisplatyną.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.