Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Leczenie Uzupełniające w Niedrobnokomórkowym Raku Płuca

Redaktor: Patryk Dąbrowski |Data: 05.05.2022
 
 
U chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca w stadium zaawansowania od I do II oraz u wybranych chorych w stopniu III leczeniem z wyboru jest doszczętna resekcja guza pierwotnego. Chemioterapia pooperacyjna pozwala uzyskać niewielkie, ale znamienne wydłużenie czasu przeżycia u pacjentów po całkowitej resekcji miąższu płucnego w stopniu II i IIIA, w dobrym stanie sprawności ogólnej.
Światowe oraz polskie wytyczne pozostają zgodne w zakresie zasadności zastosowania adjuwantowej chemioterapii u pacjentów w stopniu zaawansowania II i III.

Mimo że resekcja nowotworu jest stosowana z intencją wyleczenia, wystąpienie nawrotu choroby u pacjentów z nowotworem we wczesnym stadium zaawansowania jest relatywnie częste, niezależnie od zastosowania pooperacyjnej chemioterapii. Wskaźniki 5-letnich nawrotów różnią się w zależności od stopnia zaawansowania, począwszy od 45% w stadium IB do 62% oraz 76%, odpowiednio u chorych z nowotworem w stadium II oraz III. Oszacowano, że w przebiegu choroby u około 41% pacjentów wystąpią przerzuty do mózgu, które pogarszają rokowania i przeżywalność.

Z uwagi na niekorzystne rokowanie w przypadku chorych ze zdiagnozowanym rakiem płuca szczególnie ważne jest poszukiwanie i wdrażanie nowych terapii, wydłużających przeżycie i poprawiających jakość życia chorych.

Wszystkie poruszone tematy przedstawione zostaną już 30 maja o godzinie 19.00 podczas bezpłatnego webinaru, któremu przewodniczyć będzie prof. dr hab. n. med. Dariusz M. Kowalski.

Zarejestruj się

REJESTRACJA
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.