ONKOLOGIA
Hematologia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

MZ: najbardziej oczekiwany ibrutynib do ponownej oceny AOTMiT, w sumie 8 nowych leków w hematoonkologii

Udostępnij:
Zgodnie z zapowiedziami wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy, w hematoonkologii może poprawić się dostępność do nowych terapii. W resorcie zdrowia uzgadniania jest treść programów lekowych z karfilzomibem i pomalidomidem w leczeniu opornego lub nawrotowego szpiczaka mnogiego. W przypadku ibrutynibu oczekiwana jest ponowna opinia AOTMiT po zmianach wniosku przez firmę. Możliwe są też nowe terapie na raka jelita grubego oraz raka nerki.
W sumie do MZ wpłynęło 8 wniosków o objecie refundacją i ustalenie urzędowych cen leków w hematoonkologii. Są to Imbruvica (ibrutynib) w ramach programu lekowego: „Ibrutynib w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową, Iclusig (ponatynib) w programie lekowym: „Leczenie ponatynibem ostrej białaczki limfoblastycznej z chromosomem Filadelfia (Ph+), Iclusig (ponatynib) w ramach programu: „Leczenie przewlekłej białaczki szpikowej (ICD-10 C92.1) ponatynibem”, Farydak (panobinostat) w ramach programu: „Panobinostat w skojarzeniu z deksametazonem i bortezomibem w leczeniu chorych na opornego lub nawrotowego szpiczak plazmocytowego (mnogiego), Pixuvri (piksantrone) w ramach programu lekowego: „Piksantron w leczeniu chłoniaków złośliwych, Blincyto (blinatumomab) w programie lekowym: „Leczenie blinatumomabem ostrej białaczki limfoblastycznej z komórek prekursorowych limfocytów B bez chromosomu Philadelphia w przypadku wznowy lub oporności na wcześniejszą terapię, Kyprolis (karfilzomib) w programie: „Karfilzomib w leczeniu chorych na opornego lub nawrotowego szpiczaka mnogiego (plazmocytowego), Imnovid (pomalidomid) w ramach programu: „Imnovid w leczeniu nawrotowego i opornego szpiczaka mnogiego”.

Ponadto do Ministra Zdrowia wpłynęły wnioski o objęcie refundacją i ustalenie urzędowych cen preparatów stosowanych w zaawansowanym raku jelita grubego i zmian w funkcjonującym programie lekowym: „Leczenie zaawansowanego raka jelita grubego oraz raku nerki: Opdivo (niwolumab), ale tu postępowanie jest obecnie zawieszone na wniosek podmiotu oraz w sprawie leku Cabometyx (kabozantynib), które obecnie jest na etapie uzgadniania treści programu lekowego.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.