Specjalizacje, Kategorie, Działy

Aktywność w nocy obniża funkcje poznawcze

Udostępnij:
Przewlekłe zaburzenia snu wiążą się z obniżeniem funkcji poznawczych u pacjentów z chorobą Alzheimera, wynika z obserwacji Adrienne L. Atayde.
Wyniki z bazy danych National AD Coordinating Center (NACC) wskazują, że u 400 pacjentów z potwierdzoną chorobą Alzheimera doszło do zaburzeń zachowania w nocy, które bardziej obniżają funkcje poznawcze niż ma to miejsce w sytuacji chorych bez zaburzeń snu.

Jak raportują opiekunowie w specjalnym kwestionariuszu te zaburzenia obejmują częste budzenie się w nocy, podejmowanie aktywności zbyt wcześnie rano oraz kilka drzemek w ciągu dnia.

Co jest interesujące, do większych zaburzeń w funkcjach poznawczych doszło u chorych z genem APOE e4, znanym jako czynnik ryzyka lub u tych, u których wykryto określony rodzaj białka.

Ponieważ nie wykryto różnic między tymi chorymi z zaburzeniami snu i bez nich jako występującemu czynnikowi ryzyka przy obniżeniu się funkcji poznawczych, wyniki sugerują, że niedostateczny sen w nocy jest samodzielnie odpowiedzialny za obserwowane efekty.

Zdaniem badaczy więcej uwagi należy poświęcać aktywności w nocy jako czynnikowi wiążącemu się z funkcjami poznawczymi, pomimo tego, że potrzeba więcej badań na ten temat.

Lider badania Adrienne L. Atayde wskazuje, że budzenie się w nocy jest charakterystyczne dla populacji osób starszych, choć na przykład palenie światła nie jest zaburzeniem snu.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.