Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Bakteriofagi pomogą w leczeniu opornych na antybiotyki bakterii?

Źródło: MK/Sciencedaily
Autor: Marta Koblańska |Data: 24.06.2019
 
 
Naukowcy z New York Institute of Technology odkryli bakteriofagi, wirusy, które mogą zainfekować bakterie żyjące w kuchennych gąbkach. Z powodu rosnącej oporności na antybiotyki, bakteriofagi mogą okazać się użyteczne w zwalczaniu bakterii, których nie mogą pokonać antybiotyki. Badanie zostało zaprezentowane podczas ASM, dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego.
Gąbki kuchenne gromadzą wiele różnych mikrobów, które pochodzą od martwej części mikrobiomu bakterii. Bakteriofagi są najliczniej występującymi organizmami na Ziemi i zazwyczaj rezydują tam, gdzie bakterie. Dlatego można znaleźć je również na gąbkach do zmywania naczyń.

Studenci wyizolowali bakterie z gąbek w ich kuchniach i wykorzystali je jako przynętę do znalezienia mikrofagów, które mogłyby je zaatakować. Niektórzy studenci zakończyli eksperyment sukcesem, bo mikrofagi zainfekowały bakterie w gąbkach. Nawet w sytuacji zamiany gąbek makrofagi nadal niszczyły bakterie. To doprowadziło do pytania, czy odmiany bakterii w gąbkach są zazwyczaj te same. Okazało się, że tak i należą one do rodziny pałeczek jelitowych, które są często znajdowane w odchodach, a niektóre z nich powodują infekcje szpitalne. Choć odmiany są zbliżone, różnią się od siebie pod względem biochemii. Zdaniem badaczy te różnice są istotne do zrozumienia jakie bakterie mogą zostać zainfekowane przez mikrofagi i tym samym do zdeterminowania ich zdolności do leczenia określonych, opornych na antybiotyki infekcji.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe