LEKARZ POZ
Choroby układu pokarmowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Cukrzyca typu 2 a ryzyko raka jelita grubego

Udostępnij:
Wciąż poszukuje się czynników ryzyka rozwoju raka jelita grubego. Istnieją badania sugerujące, że cukrzyca typu 2 może sprzyjać temu częstemu typowi nowotworu złośliwego. Na łamach czasopisma Journal of Diabetes Complications ukazała się praca, w której na populacji hiszpańskiej podjęto próbę oceny obecności takiego związku.
W analizie uwzględniono 451 pacjentów w średnim wieku 61 lat. W tej grupie ujęto 218 chorych z rakiem jelita grubego, 77 z gruczolakiem jelita grubego oraz 156 pacjentów z negatywnym wynikiem badania kolonoskopowego, będących grupą kontrolną. Częstość występowania cukrzycy typu 2 w badanej populacji wynosiła 25.1%. Po uwzględnieniu ewentualnych zaburzających analizę zmiennych wykazano, że kobiety chorujące na cukrzycę typu 2 miały prawie 3-krotnie zwiększone ryzyko rozwoju raka jelita grubego i prawie 5-krotny wzrost ryzyka rozwoju neoplazji (definiowanej jako rak jelita grubego i/lub gruczolak jelita grubego) w proksymalnej części jelita grubego w porównaniu z podgrupą kobiet bez cukrzycy typu 2. Nie zaobserwowano podobnych zależności w podgrupie mężczyzn.


Jak podkreślają autorzy, na podstawie danych uzyskanych w cytowanym badaniu, cukrzyca typu 2 stanowi istotny czynnik ryzyka neoplazji w jelicie grubym zwłaszcza w podgrupie kobiet. Dlatego też realizowanie programu badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego jest szczególnie ważne w populacjach o dużej częstości występowania cukrzycy typu 2.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.