SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Jak można pomóc osobom skarżącym się na suchość oczu?
 
Czy odpowiednia dieta może wpływać na dolegliwości związane z długą pracą przy monitorze?
Syndrom widzenia komputerowego i związane z nim objawy suchości oczu są częstą dolegliwością osób pracujących przy monitorach. Czy dieta może mieć wpływ na zmniejszenie bądź nasilenie przykrych objawów?

Z pomocą przychodzi badanie hinduskich lekarzy, które zostało opublikowane w Contact Lens& Anterior Eye: the Journal of the British Contact Lens Association. W pracy tej szczególną uwagę poświęcono wpływowi kwasów tłuszczowych omega-3 na objawy suchości oczu. Badanie to było randomizowaną, podwójnie zaślepioną próbą kliniczną prowadzoną jednocześnie w kilku ośrodkach okulistycznych. Łącznie uczestniczyło w niej 478 pacjentów, którzy pracowali przy komputerach ponad 3 godziny dziennie przez co najmniej rok. W randomizowany sposób byli oni przypisywani albo do grupy otrzymującej 2 kapsułki zawierające 180mg kwasu eikozapentaenowego (EPA) oraz 120mg kwas dokozaheksaenowego (DHA) dziennie (220 osób) albo do grupy otrzymującej 2 kapsułki z placebo zawierającym oliwę (236 pacjentów) przez 3 miesiące. W badaniu oceniano zmiany w zgłaszanych dolegliwościach ocznych oraz poprawę m.in. w testach czasu przerwania filmu łzowego (TBUT, Tear Break Up Time) i w teście Schirmera. Oceny wybranych parametrów dokonywano na początku badania oraz po 3 miesiącach.

Analiza zebranych informacji wykazała zaś, że doustnie podawane kwasy tłuszczowe omega-3 są przydatne w zmniejszaniu dolegliwości związanych z zespołem suchego oka wśród osób pracujących przez dłuższy czas przy komputerze. Dodatkowo, miały one przyczyniać się do zmniejszenia stopnia parowania łez.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe