Specjalizacje, Kategorie, Działy

Młodzi palacze e-papierosów częściej sięgają po marihuanę

Udostępnij:
Palenie e-papierosów jest częste wśród młodzieży. Dane literaturowe podają, że po specyfik sięga ok. 4% uczniów szkół średnich i ok. 11% studentów. Obecny stan wiedzy wskazuje na ich zdecydowanie mniejszą szkodliwość od klasycznych wyrobów tytoniowych, jednak na łamach The JAMA Pediatrics pokazano, że niosą za sobą istotne niebezpieczeństwo.
Bostońscy naukowcy przeprowadzili metaanalizę w celu oceny związku między spożywaniem elektronicznych papierosów a sięganiem po marihuanę. Uwzględniono badania porównujące młodzież w wieku od 10 do 24 lat, która stosowała e-papierosy z tymi, którzy nie stosowali e-papierosów. Selekcja prac została przeprowadzona niezależnie przez dwóch badaczy; ostatecznie włączono 21 badań obejmujących aż 128 227 osób.

Metaanaliza ukazała niepokojącą zależność. Wykazano, że młode osoby sięgające po e-papierosy ponad 3-krotnie częściej spożywają marihuanę (aOR 3,47). Powyższa zależność jest niestety silniej wyrażona u młodzieży w wieku 12-17 lat (aOR 4,29). W nieco starszej populacji (18-24 lata) tendencja do sięgania po marihuanę wśród amatorów e-papierosów jest już niższa (aOR 2,30).

Jest to o tyle ważne, że nadużywanie marihuany wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju zaburzeń związanych z używaniem substancji; szacuje się, że nawet około 9% osób amatorów tej używki wykazuje charakterystyczne objawy uzależnienia zgodne z kryteriami DSM. Odstawienie konopi powoduje drażliwość, złość lub agresję, nerwowość lub niepokój, trudności ze snem, zmniejszenie apetytu lub utratę masy ciała, niepokój, obniżony nastrój oraz objawy wegetatywne takie jak drżenie rąk, pocenie się, gorączkę, dreszcze i bóle głowy (występują zazwyczaj od 1 do 2 dni po zaprzestaniu używania i mogą trwać nawet do dwóch tygodni). Ponadto nałogowe palenie marihuany powoduje trwałe upośledzenie funkcji poznawczych i pamięci, zwłaszcza wśród osób młodych.

W świetle powyższych faktów warto uświadamiać młodzież, że zarówno e-papierosy jak i marihuana nie są niewinnymi używkami, a ich stosowanie może prowadzić do przykrych następstw.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.