Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Oprócz premii za e-recepty, NFZ planuje wypłacać lekarzom POZ większe pieniądze za badania profilaktyczne

Źródło: Prawo.pl
Autor: Marta Koblańska |Data: 14.10.2019
 
 
Premia ma zostać wypłacona wówczas, gdy 20 procent pacjentów zapisanych do lekarza rodzinnego zostanie skierowana i wykona badania. Lekarze mogą również liczyć na dodatkowe pieniądze, gdy w najczęstszych schorzeniach takich jak na przykład cukrzyca nie dojdzie do zaostrzeń.
Na początek NFZ wprowadził premie za wystawianie e-recept. Jeśli e-recept jest więcej niż 80 proc., roczna stawka otrzymywana na jednego zarejestrowanego pacjenta wzrasta o 10 złotych.

- Statystyki pokazują, że instrument w postaci premii działa – mówi prezes NFZ Adam Niedzielski. - Zarządzenie dotyczące premii za e-recepty obowiązuje od 1 września 2019 r. I tak w ostatnich dniach sierpnia średnio dziennie wystawiano 150 tysięcy e-recept. W połowie września ta liczba urosła do blisko 300 tysięcy. W sumie przekroczyliśmy już 10 milionów recept wystawianych elektronicznie. Skoro premie działają w e-receptach, mamy nadzieję, że ten mechanizm przełoży się także na profilaktykę i prowadzenie osób przewlekle chorych - dodaje prezes cytowany przez serwis Prawo.pl.

Od 2020 roku lekarz rodzinny dostanie ekstra pieniądze za bezbłędne prowadzenie osób chorych przewlekle. Jak informuje serwis Prawo.pl, najważniejsza zmiana dotyczy zwiększenia poziomu finansowania lekarzy podstawowej opieki rodzinnej (poz) za poprawę opieki na chorymi przewlekle, z chorobami układu krążenia, tarczycy i cukrzycą.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe