Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zaburzenia lipidowe - jak je leczyć?

Udostępnij:
Przez lata zaburzenia lipidowe w Polsce i na świecie nie były traktowane z należytą uwagą, a w wielu przypadkach pacjentom zalecano tylko odpowiednią dietę i zmianę stylu życia. Nowe wytyczne dotyczące postępowania w tych zaburzeniach pojawiły się pod koniec ubiegłego roku. W Polsce mamy prawie 20 mln osób z hipercholesterolemią. Dlatego tak ważna jest edukacja lekarzy w tym zakresie. Tym problemom poświęcona jest bezpłatna konferencja, na którą 11 maja zapraszamy do Gdańska.
W trakcie konferencji nowe wytyczne będą przedstawione z trzech punktów widzenia: lipidologa, kardiologa i lekarza medycyny rodzinnej.

Pomimo wielu działań edukacyjnych towarzystw medycznych w Polsce, wiedza pacjentów na temat tego niezależnego czynnika ryzyka jest wciąż bardzo ograniczona. Już kilkanaście lat temu zwrócono uwagę, że przy ocenie ryzyka odległego (20-letniego) lub tzw. lifetime risk zaburzenia lipidowe są niezależnym czynnikiem ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych, dlatego ich optymalne i skuteczne leczenie jest równie ważne jak terapia cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego.

Co więcej, nawet w przypadku podjęcia leczenia dyslipidemii stoją przed nami wyzwania w postaci niestosowania (nieprzepisywania) odpowiednich dawek statyn w odniesieniu do ryzyka sercowo-naczyniowego (co może dotyczyć nawet 80% leczonych pacjentów) czy też przerwania leczenia, braku skutecznego leczenia skojarzonego mającego na celu redukcję ryzyka rezydualnego czy właściwego postępowania w przypadku wystąpienia objawów niepożądanych związanych z leczeniem.

Polskie Towarzystwo Lipidologiczne (PTL) wraz z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce
(KLRwP) oraz Polskim Towarzystwem Kardiologicznym (PTK) wspólnie zdecydowały o konieczności przygotowania pierwszych wytycznych dotyczących postępowania w zaburzeniach lipidowych dla lekarzy rodzinnych, bo to właśnie oni najczęściej po raz pierwszy diagnozują zaburzenia lipidowe i to na nich w dużej mierze spoczywa odpowiedzialność za pierwsze decyzje terapeutyczne oraz kontynuację leczenia hipolipemizującego.

Poświęcona tej problematyce konferencja "Wytyczne postępowania w zaburzeniach lipidowych dla lekarzy rodzinnych" odbędzie się 11 maja 2017 r. w Gdańsku pod naukowym kierownictwem prof. Macieja Banacha, prezesa Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.
UWAGA: Udział w konferencji jest bezpłatny!
Więcej informacji TUTAJ
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.