Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Astma. Kiedy zachorowanie jest nieuniknione?

Źródło: materiały prasowe
Autor: Marta Koblańska |Data: 04.12.2019
 
 
W Polsce nawet do 40% respondentów deklaruje cechy alergii, a jest to jedna z najczęstszych przyczyn astmy. Stany zapalne błony śluzowej nosa stwierdza 35% populacji wielkich miast. Konsekwencje bagatelizowania alergii to wysoka chorobowość i znaczny spadek jakości życia. Jak pomagać w oddychaniu?
Niepokojące statystyki
Badania dowodzą, że większość ludzi na świecie (78%) cierpi na choroby przewlekłe. Najczęściej osoby te zmagają się z uciążliwymi objawami zbyt wysokiego ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu, chronicznymi bólami lub alergią. W Polsce, zgodnie z badaniami Edelman Research wskaźnik osób chorych, deklarujących cierpienie na przynajmniej jedną przewlekłą chorobę wynosi 80%. Aż 56% Polek i Polaków deklaruje, że mierzy się z objawami co najmniej dwóch chorób przewlekłych.

W porównaniu z wynikami innych państw, szczególną uwagę zwraca wysoki procent polskich pacjentów zmagających się z objawami alergii. Jest to aż 26% wszystkich deklarujących cierpienie na choroby przewlekle, podczas gdy globalny wskaźnik to 12%. Warto dodać, że podobnie wysokie wskaźniki dotyczą innych krajów naszego regionu, np. Czech (29%) czy Słowacji (26%) ii. Przyczyną może być zła jakość powietrza, co potwierdzają także porównania populacji wielkich miast i terenów wiejskich. Świsty (objawy osłuchowe) w klatce piersiowej zgłaszane są w miastach o 30% częściej niż na wsi.

Ponadto, w zależności od regionu i płci, cechy alergii deklaruje nawet ok. 40% badanych i. Wysoki odsetek (39%) dotyczy najmłodszej badanej grupy: 18-24 lata ii . Objawy alergii dróg oddechowych odpowiedzialne są za wysoką chorobowość – 50% uczulonych choruje aktywnie przez więcej niż 4 tygodnie w roku.

Układ oddechowy – dlaczego jest taki ważny?
Układ oddechowy składa się z górnych i dolnych dróg oddechowych oraz płuc. Podstawowym zadaniem układu oddechowego w każdym organizmie żywym jest wentylacja, termin rozumiany przez dostarczenie tlenu do komórek krwi oraz usuwanie dwutlenku węgla oraz pary wodnej. Dlatego tak istotnym czynnikiem, który potęguje ryzyko wystąpienia schorzenia układu oddechowego jest to, czym oddychamy.

Wśród najczęściej występujących chorób układu oddechowego są choroby infekcyjne, czyli: nieżyt nosa, przeziębienie, grypa, zapalenie migdałków podniebiennych (angina), zapalenie zatok przynosowych, zapalenie krtani i zapalenie tchawicy, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie opłucnej, gruźlica. Wlicza się w to również alergia jako schorzenie przewlekłe.

Jedną z najczęstszych przyczyn chorób układu oddechowego jest alergia, która jest odpowiedzialna za prawie połowę przypadków tych chorób – twierdzi dr. hab. n. med. Adam Jerzy Sybilski pediatra i alergolog – Alergia nie jest chorobą - jest cechą naszego organizmu. Choroby układu oddechowego, takie jak nieżyt nosa czy astma, bardzo często mają podłoże alergiczne. Co ciekawe, bardzo powszechny nieżyt nosa występuje znacznie częściej na terenach regionów miejskich niż na wsi, więc prawdopodobnie zanieczyszczenie miejskiego powietrza wpływa na potęgowanie objawów czy wyzwala objawy alergii. – dodaje specjalista.

Czynniki wywołujące choroby układu oddechowego
Oczywistymi czynnikami wywołującymi choroby układu oddechowego są zanieczyszczenia powietrza oraz dym tytoniowy. Okazuje się, że negatywną rolę odgrywa również nieodpowiednia dieta. Otyłość i nadwaga są czynnikami sprzyjającymi występowaniu bezdechu sennego, a niedożywienie i anemia zaś dodatnio korelują z gruźlicą i POCHP.

Kto jest narażony?
Według raportu ELF (European Lung Fundation) choroby płuc są obecnie szóstą przyczyną zgonów na świecie. Każdego roku w Unii Europejskiej jeden na osiem zgonów jest następstwem chorób układu oddechowego, a choroby płuc odpowiadają za co najmniej 6 milionów hospitalizacji.

Natomiast według Światowej Organizacji Zdrowia rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza na świecie umiera 700 tys. dzieci poniżej 5 roku życia. Amerykańskie Towarzystwo Chorób Płuc (ALA) twierdzi, że dzieci są bardziej narażone na wpływ zanieczyszczeń powietrza, ponieważ ich płuca intensywnie się rozwijają i przez to aktywniej pracują niż płuca dorosłych. Pobierają więc więcej powietrza, wraz z toksycznymi zanieczyszczeniami .

Pacjent chce wiedzieć i mieć wpływ

W procesie leczenia sukces terapeutyczny w dużej mierze zależy od samego pacjenta.
To na nim spoczywa odpowiedzialność właściwego podania i stosowania leku. Istotne jest więc zapewnienie pacjentom wygody i ułatwień w prawidłowym podaniu leku. Szczególne trudne może być właściwe podanie leków wziewnych dzieciom. Łatwy i przyjazny w obsłudze nebulizator, skutecznie aplikujący starannie dobraną dawkę leku oraz ugruntowana wiedza dotycząca prawidłowego stosowania będzie dla rodziców i opiekunów gwarancją bezpiecznej terapii dla dziecka. – mówi dr hab. n. med. Adam Jerzy Sybilski.

Ogromną rolę pełni edukacja i pomoc merytoryczna udzielana samym pacjentom i ich opiekunom. Badania dowodzą, że Polacy są bardziej niż przeciętnie zaangażowani z kwestie zdrowotne. Dotyczy to zarówno osób przewlekle chorych (57% vs. 50%), jak i całej populacji (46% vs. 37%) – chętniej podejmują odpowiedzialność i szukają informacji o zdrowiu; w tym najchętniej w internecie (45%). Najbardziej interesuje ich:
• zrozumienie przyczyn swojego stanu zdrowia i złego samopoczucia
• możliwość samodzielnego wpływu na objawy choroby i postępy w leczeniu
• łatwiejszy dostęp do leczenia i specjalistów
• zrównoważenie kosztów związanych ze skutecznym leczeniem

Nie tylko leki
Chorzy przewlekle w Polsce oczekują pomocy osobom w szczególnie trudnej sytuacji (78%) wyrażającą się udostępnianiem wiedzy o lekach (73%), pomocą we właściwym ich przyjmowaniu (70%) i bezpiecznym używaniu (74%). Od firm farmaceutycznych oczekują przede wszystkim dostarczenia wysokiej jakości leków (81%) przy zapewnieniu ich dostępności cenowej (77%).

Prawidłowa diagnoza i zalecona przez lekarza terapia to tylko połowa sukcesu. Bez odpowiedzialności pacjenta za swoje zdrowie i rzetelne wypełnianie zaleceń, terapia się nie powiedzie. O czym warto pamiętać?
Niezwykle często mamy szukają odpowiedzi na nurtujące je pytania dotyczące właściwego stosowania leku i jego podania dziecku. W trakcie wizyty lekarskiej wszystko wydaje się jasne; po wyjściu z gabinetu, w domu, nagle okazuje się, że mamy wiele wątpliwości, a praktyczne zastosowanie rad lekarza nie jest takie proste. – mówi Anna Trawka, blogerka Nebule – Aby nie popełniać błędów i szukać sprawdzonych rozwiązań, wymieniajmy się doświadczeniami i dobrymi radami, ale porad medycznych zawsze szukajmy u sprawdzonego, medycznego źródła – dodaje.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe