Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Bakteriofagi w leczeniu zapalenia płuc wywołanego przez MRSA

Źródło: Damian Matusiak/https://www.atsjournals.org/doi/abs/10.1164/rccm.201812-2372OC https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02664740?term=bacteriophage&recrs=abd&rank=1
Autor: Marta Koblańska |Data: 08.07.2019
 
 
Narastanie zjawiska oporności na antybiotyki grozi powrotem licznych zgonów z powodu chorób, które obecnie można skutecznie leczyć. Walka mikroorganizmów z postępem technologicznym trwa; niedawno ukazało się doniesienie o zastosowaniu bakteriofagów w leczeniu zapalenia płuc wywołanego MRSA.
Na łamach American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine ukazały się wyniki randomizowanego badania na szczurach, w którym porównano podawanie dożylnie teikoplaniny (3 mg/kg, n=12), mieszankę czterech bakteriofagów (n=12) i połączenie obu metod (n=11); leki podawano 2, 12 i 24 godziny po wywołaniu zapalenia płuc MRSA, następnie raz dziennie przez cztery dni.

W grupie, w której podawano fagi w 4. dobie przeżyło 58% zwierząt. Istotnie mniejszy odsetek przeżyć odnotowano w grupach otrzymujących teikoplaninę oraz połączenie obu leków (odpowiednio 50% i 45%, p<0,005). Autopsje wykazały, że przeżycie korelowało z liczbą bakterii rozprzestrzenionych w tkankach (1,2x10^6 CFU na gram tkanki dla zwierząt, które przeżyły vs. 1,2x10^9 CFU/g dla zwierząt, które nie przeżyły; p<0,0001)

Terapia bakteriofagami z pewnością jest obiecującą opcją leczenia, szczególnie infekcji wywołanych bakteriami wielolekoopornymi. Obecnie trwa kilka badań nad ich zastosowaniem; jednym z najciekawszych jest badanie zespołu francuskich naukowców z Centre Hospitalier Universitaire de Nimes, w którym podejmują próbę leczenia zespołu stopy cukrzycowej powikłanej zakażeniem MRSA.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe