Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Białko Caspase-11 powoduje zapalenie i astmę?

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 26.06.2020
 
 
Badacze z Trinity College w Dublinie poczynili ważne odkrycie związane z astmą, które może prowadzić do poprawy opcji terapeutycznych dla osób żyjących z tą chorobą. Chodzi o kluczową rolę, jaką odgrywa białko Caspase-11, które wcześniej nie było łączone z tą chorobą.
Raport na ten temat został opublikowany w Nature Communications, a głównym autorem badania jest Zbigniew Zaslona, profesor biochemii w School of Biochemistry and Immunology z Trinity Biomedical Sciences Institute. Badał on rolę zapalenia w astmie, chorobie częstej i poważnej u dzieci.

Irlandia ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowań na astmę w Europie, a choroba ta ma ciężki przebieg i jest trudna do leczenia oraz może prowadzić nawet do zgonu. Caspase-11 jest białkiem, które odgrywa ważną rolę w obronie przed bakteriami, ale badacze odkryli również, że kiedy jest nadaktywne może prowokować uszkadzającą reakcję zapalną. Kiedy tak się dzieje, prawdopodobnym jest, że jest to kluczowy czynnik napędzający zapalenie alergiczne w płucach osób chorujących.

Według ds. Zasłony, Caspase-11 może powodować śmierć komórek, co jest zdarzeniem bardzo zapalnym jako, że komórki potem uwalniają swoją zawartość, która podrażnia tkankę w ciele. Jak wskazuje badacz, odkryto, że Caspase-11 odgrywa kluczową rolę w napędzaniu zapalenia w drogach oddechowych przy astmie. To powoduje sygnały i objawy astmy, które w największym stopniu obejmują trudności w oddychaniu.

Choć objawy astmy łagodnej mogą być znoszone przez obecne terapie, astma ciężka pozostaje bardzo trudna do leczenia, a odsetek astmy cały czas rośnie.

Jak dodaje dr Zasłona, wiele czynników drażniących takich jak zanieczyszczenia powietrza, pewne typy pyłków oraz kurz domowy może wywołać śmierć komórek w płucach. Podkreśla, że jego praca sugeruje, że Caspase-11 jest odpowiedzialne za te szkodliwe zjawiska i powoduje chorobę.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe