Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Detergenty zwiększają ryzyko astmy u dzieci

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 21.02.2020
 
 
U dzieci w trzecim roku życia jest większe prawdopodobieństwo zachorowania na astmę, jeśli jako noworodki do trzeciego miesiąca życia przebywały w domach, w których zużywało się często środki czystości – wynika z nowego badania CHILD Cohort Study opublikowanego w Canadian Medical Association Journal.
Astma dziecięca jest najpowszechniejszym schorzeniem, które prowadzi do absencji w szkole oraz hospitalizacji.

- Większość dostępnych dowodów wiążących zachorowanie na astmę z środkami czystości pochodzi z badań dorosłych – mówi główny autor badania dr Tim Takaro z Simon Fraser University. – Nasze badanie pochyliło się nad noworodkami, które zazwyczaj spędzają 80-90 procent czasu w pomieszczeniach zamkniętych i są szczególnie wrażliwe na związki chemiczne absorbowane poprzez płuca oraz skórę z powodu szybszego oddechu oraz regularnego kontaktu z powierzchniami domowymi – tłumaczy Takaro.

Jakie zagrożenia?
Badanie wykazało, że dzieci w trzecim roku życia żyjące w domach, w których zużywa się bardzo często środki czystości podczas okresu niemowlęcego bardziej były narażone na cykliczne duszności (10,8 procent w porównaniu do 7,7 procent dla niemowląt przebywających w domach, w których zużycie środków czystości było niskie), cykliczne duszności z wysiękiem, czyli podwyższoną odpowiedzią układu immunologicznego na powszechne alergeny (3 procent w porównaniu do 1,5 procent) oraz na zachorowanie na astmę (7,9 procent wobec 4,8 procent). W analizie uwzględniono również inne czynniki wywołujące astmę takie jak dym tytoniowy czy wywiad rodzinny.

W opracowaniu wykorzystano dane 2022 dzieci uczestniczących w CHILD Cohort Study i przeanalizowano ich narażenie w ciągu dnia, tygodnia i miesiąca na 26 różnych środków, w tym płynów do zmywania naczyń, proszków do prania, środków czyszczących, dezynfekcyjnych, past oraz odświeżaczy powietrza.

W grupie ryzyka więcej dziewczynek czy chłopców?
Badacze wykazali także, że w wieku trzech lat związek między narażeniem na produkty czystości a problemami z układem oddechowym był silniejszy u dziewczynek niż chłopców. Zdaniem naukowców potrzeba jeszcze innych badań, które pozwoliłyby lepiej zrozumieć odpowiedź biologiczną płci żeńskiej i męskiej na ryzyko stanów zapalnych we wczesnym życiu.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe