Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jakie reakcje powoduje toksokaroza?

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 03.01.2020
 
 
Ludzka toksokaroza, zaniedbana choroba tropikalna rozprzestrzeniona po świecie może spowodować alergię, reakcje sercowe oraz inne objawy. Jednakże niezauważone u wielu osób, które mają infekcje. Teraz badacze raportują, że około 19 procent populacji ludzi na świecie jest nosicielami przeciwciał toksokarozy.
Ludzka toksokaroza jest spowodowana larwą Toxocara canis lub Toxocara cati, które są przenoszone przez psy lub koty. Ludzkie infekcje są powodowane spożywaniem pokarmu zawierającego jajeczka lub larwy. Jajka, zainfekowanych zwierząt są często znajdowane w glebie parków publicznych i placów zabaw i mogą również zanieczyszczać warzywa. Toksokaroza może być związana z migrenami, kaszlem, grypą oraz bolami brzucha jak również długotrwałe infekcje mogą prowadzić do reakcji alergicznych skóry oraz astmy. Dzieci żyjące w biedzie są narażone na chorobę w szczególności.

W nowym badaniu zespół przeanalizował 250 wcześniejszych badań na temat toksokarozy. Jednocześnie badania obejmują ponad 265 tys. osób z 71 krajów. Ich przegląd oraz metaanaliza wykorzystująca metody statystyczne wykazały, że globalnie prawie 1,4 mln osób, czyli w przeliczeniu 19 procent populacji jest narażona na toksokarozę. Występowanie choroby różni się między krajami z najwyższym odsetkiem w Afryce (37,7 procent) i Wschodniej Azji (34,1 procent). Najniższy jest we wschodniej części Morza Środziemnego (8,1 procent) i Europie (10,5 procent). Badanie wykazuje jednocześnie łagodny trend w ostatnich latach, chociaż liczby nie były statystycznie istotne.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe