Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Leki na raka pomocne w leczeniu POChP?

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 14.01.2020
 
 
Według nowego badania leki na raka mogą wykazywać działanie w leczeniu POChP. Chodzi o pracę naukowców University of Sheffield, którzy badali wpływ leków stosowanych w różnych rodzajach raka pod względem odpowiedzi na zapalenie. To właśnie stan zapalny jest główną przyczyną uszkodzenia płuc u osób chorujących na POCHP.
POChP rozwija się przez lata. Pacjenci często nie są świadomi choroby nawet do ukończenia 40, czy 50 roku życia. W Wielkiej Brytanii POChP zdiagnozowano u 1,2 mln osób. Objawia się m.in. trudnościami w oddychaniu. Uszkodzenia płuc są powodowane zapaleniem wywoływanym przez komórki układu odpornościowego zwanymi neutrofilami.

Badanie zespołu naukowców przeanalizowało prace na temat leków na raka i zidentyfikowało składniki, które przyśpieszają śmierć neutrofili, co wpływa na gojenie się płuc. Tym składnikiem leków na raka jest ten hamujący proces kontroli śmierci szkodliwych neutrofili. Zespół odkrył również geny, które kodują sygnały komórkowe, co w dalszej kolejności wpływa na łagodzenie stanu zapalnego.

Jak tłumaczą badacze, POChP jest zazwyczaj leczone steroidami, ale tak naprawdę efektywnej terapii na uszkodzenia płuc brakuje. Według badania składnik leków na raka mógłby wypełnić tę lukę działając na neutrofile.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe