Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Joanna Chorostowska-Wynimko: Badania w kierunku raka płuca trwają za długo - komentarz

Źródło: Joanna Chorostowska-Wynimko/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 16.02.2020
 
 
- W wielu szpitalach brakuje zintegrowanych procedur zapewniających kompleksową ocenę materiału biopsyjnego. Proces diagnostyczny jest nierzadko prowadzony w sposób wieloetapowy, kolejno w różnych laboratoriach, a przez to długotrwały i nieefektywny - komentuje prof.Joanna Chorostowska-Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
Tymczasem, jak wskazuje, w raku płuca liczy się i czas i kompleksowość. Co ta oznacza? To, że u chorych w zaawansowanym stadium choroby patomorfolog ma obowiązek rozpoznania podtypu niedrobnokomórkowego raka płuca, a wykonany zakres badań molekularnych jest kompletny i obejmuje wszystkie zalecane w danej sytuacji klinicznej biomarkery. Tylko wówczas możliwy jest wybór leczenia optymalnego dla danego pacjenta w tym konkretnym momencie choroby.

Jak podkreśla prof. Wynimko, diagnostyka molekularna w minimalnym zakresie obejmuje ocenę genów EGFR, ALK, ROS-1 oraz ekspresję białka PD-L1 (w IV stopniu zaawansowania), które oceniane są z zastosowaniem różnorodnych metod laboratoryjnych. - Warto podkreślić, że coraz częściej myślimy również o zakresie rozszerzonym, który pozwala na ocenę znacząco większej liczby aberracji molekularnych, wykraczającym jednak poza zakres leczenia dostępnego w ramach NFZ - akcentuje prof.Wynimko.

Co wówczas? - W takiej sytuacji posługujemy się znacząco droższą techniką sekwencjonowania nowej generacji (NGS), znacznie droższą, ale umożliwiającą równoczasową ocenę bardzo wielu (zazwyczaj kilkudziesięciu) biomarkerów - tłumaczy prof. Wynimko. Dlaczego to ważne? Bo również czas oczekiwania na wynik może być porównywalny, a nawet krótszy niż w przypadku podstawowego panelu diagnostycznego ocenianego za pomocą kolejno wykonywanych badań.


Zapraszamy do oglądania comiesięcznych webinarów w ramach e-Akademii Raka Płuca. Chcemy w nich kompleksowo podejść do problemu prewencji, diagnostyki i leczenia raka płuca – jednego z najgroźniejszych nowotworów, którego jednak można już skutecznie leczyć.

Przewodniczącymi Komitetu Naukowego e-Akademii Raka Płuca są sekretarz generalny European Respiratory Society prof. Joanna Chorostowska-Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie oraz prof. Dariusz M. Kowalski z Centrum Onkologii w Warszawie, który jest prezesem Polskiej Grupy Raka Płuca.

Raz w miesiącu będziemy zamieszczać nowy webinar poruszający różne aspekty diagnostyki, leczenia i opieki nad pacjentem z nowotworem płuca. Zachęcamy do oglądania i interaktywnego uczestnictwa w e-Akademii. Widzowie będą mieli możliwość zadawania pytań i uzyskania odpowiedzi on-line.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe