PULMONOLOGIA
Płuco i opłucna
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Protonoterapia bez przewag nad radioterapią w raku płuca

Udostępnij:
Pierwsze randomizowane badanie porównujące protonoterapię z konwencjonalną radioterapią nie odkryło różnicy w toksyczności, która wydaje się być główną przewagą protonoterapii.
Badanie obejmowało pacjentów z nieoperacyjnymi niedrobnokomórkowym rakiem płuca i nie wykazało przewag protonoterapii odnośnie redukcji poważnej toksyczności w płucach w porównaniu z intensywnie modulowaną terapią fotonową IMRT. Zdaniem badaczy odkrycie stawia wyzwanie założeniu, że protonoterapia ma przewagę oraz wskazuje na wagę dowodów oraz badań randomizowanych. Jedna z badaczek, onkolog twierdzi wprost, że nie rekomendowałaby protonoterapii poza badaniem klinicznym dopóki nie zostaną zademonstrowane kliniczne korzyści w prospektywnym badaniu randomizowanym.

Wyniki badania zostały opublikowane w Journal of Clinical Oncology a wstępnie zaprezentowano je podczas ASCO 2016. Wtedy ekspert z Uniwersytetu w Maryland stwierdzał, że zasady są takie same dla onkologów i radioterapeutów a protonoterapia powinna pozostać metodą eksperymentalną, ponieważ technologia, podobnie jak lek nie powinna być wprowadzana dopóki jej korzyści nie zostaną zademonstrowane.

Badanie MD Anderson Cancer Center obejmowało 149 pacjentów z nieoperacyjnym rakiem płuca.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.