Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jako niezależny czynnik ryzyka raka płuc

Źródło: Mikołaj Kamiński/ Thoraaxjnl
Autor: Marta Koblańska |Data: 10.07.2020
 
 
Rak płuc to najczęstszy nowotwór występujący wśród pacjentów z przewlekłą obturacyjna choroba płuc(POChP). Wynika to z faktu, że w przypadku obu chorób palenie papierosów jest głównym czynnikiem ryzyka. Jednakże u części pacjentów, którzy nigdy nie pali papierosów rozpoznaje się POChP. Na łamach Thorax ukazało się badanie na temat ryzyka raka płuc u pacjentów z POChP, którzy nigdy nie pali papierosów.
W badaniu przeanalizowano dane ponad 338 tys. osób dorosłych powyżej 40 roku życia żyjących w Korei Południowej. Mediana obserwacji kohorty wynosiła 7 lat. U 1834 pacjentów rozpoznano raka płuc. W porównaniu z osobami które nigdy nie paliły i nie miały POChP, osoby które nigdy nie paliły ale chorowały na POChP miały zwiększone ryzyko rozwoju raka płuc (HR=2,67; 95% CI: 2,09-3,40) podobnie jak osoby palące bez POChP (HR=1,97; 95% CI: 1,75–2,21), a największym ryzykiem charakteryzowały się osoby palące z POChP (HR=6,19; 95% CI: 5,04-7,61).

W opisywanej kohorcie, samo POChP było silnym niezależnym czynnikiem ryzyka raka płuc niezależnym od palenia papierosów.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe