Specjalizacje, Kategorie, Działy

Spirometria u palaczy - kolejny istotny parametr

Udostępnij:
Nawet bez stwierdzonej choroby płuc wieloletni palacze umierają częściej - można zatem stwierdzić, że nie ma palenia papierosów bez powikłań.
O szkodliwości palenia papierosów nie trzeba przekonywać - fakty mówią same za siebie. W sporej części przypadków nałóg prowadzi do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która wskutek nieuchronnego (wolnego lub szybszego) postępu prowadzi do stopniowej utraty funkcji układu oddechowego. Rozpoznanie POChP opiera się głównie na wyniku badania spirometrycznego, jednak u części wieloletnich palaczy nie obliguje on do rozpoznania choroby. Czy oznacza to, że ich płuca są w całkiem dobrym stanie?

Amerykańsko-holenderski zespół badaczy, korzystając z bazy danych Veterans Administration Informatics and Computing Infrastructure, przeanalizował dane aż 7479 pacjentów z grupy ryzyka zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (wieloletni palacze, wiek >40. roku życia, brak rozpoznanej choroby restrykcyjnej), jednak z brakiem zmian w spirometrii typowych dla tej choroby.

Okazało się, że w tej grupie pacjentów bardzo często zwiększona jest objętość zalegająca (residual volume, RV) i u 31% z nich występował zwiększony stosunek RV/TLC. Wśród pacjentów ze stwierdzoną pułapką powietrzną częściej dochodziło do późniejszego rozpoznania POChP (HR=1,55, p<0,001) oraz do zgonu z jakiejkolwiek przyczyny (HR=1,41, p<0,001); ponadto częściej wymagali oni przepisywania leków wspomagających układ oddechowy oraz częściej wymagali hospitalizacji, w tym na oddziałach intensywnej terapii.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.