Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Suplementacja azotanów w celu poprawienia wyników rehabilitacji oddechowej u pacjentów z POChP: wyniki badania ON-EPIC

Źródło: Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 24.09.2020
 
 
W badaniu o akronimie ON-EPIC zbadano, czy doustna suplementacja nitratów może poprawić wyniki rehabilitacji oddechowej u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).
W badaniu pacjentów z POChP, którzy brali udział w programie rehabilitacji oddechowej przez 8 tygodni, randomizowano sok z buraka w ilości do 140 ml nitraty (12,9 milimoli) lub sok pozbawiony dodatków. Sok był spożywany 3 godziny przed rozpoczęciem sesji rehabilitacyjnej. W każdym tygodniu odbywały się dwie sesje ćwiczeń. Pierwszorzędowym punktem końcowym była zmiana w zakresie dystansu pokonanego w ramach narastającego wahadłowego testu chodu (ang. incremental shuttle walk test, ISWT), polegającego na pokonywaniu dystansu 10 m w coraz szybszym tempie.

Łącznie 78 pacjentów zostało zrandomizowanych do grupy interwencyjnej i 87 do grupy kontrolnej. Dystans pokonywany w czasie ISWT zwiększył się średnio o 60 m w grupie pijącej sok z nitratami i o 30 m w grupie placebo (różnica między grupami: p=0,027). W grupie interwencyjnej zaobserwowano istotne zmniejszenie się ciśnienia skurczowego o średnio 5 mmHg, podczas gdy w grupie kontrolnej ciśnienie zwiększało się średnio o 6 mmHg. Nie zaobserwowano poważnych działań niepożądanych.

Badacze stwierdzili, że zastosowanie suplementacji nitratów w formie soku z buraków umożliwia uzyskanie lepszych wyników w ISWT u pacjentów z POChP poddanych programowi rehabilitacji oddechowej.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe