Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Suplementacja synbiotykami w prewencji infekcji dróg oddechowych

Źródło: Advances in Nutrition
Opracował: Mikołaj Kamiński
Redaktor: Anna Soboń |Data: 03.08.2020
 
 
Dysbioza mikrobiomu jelitowego może być przyczyną skłonności do rozwoju infekcji dróg oddechowych. Na łamach Advances in Nutrition ukazał się przegląd systematyczny z meta-analizą dotyczący potencjalnej roli synbiotyków w prewencji infekcji dróg oddechowych.
Przeanalizowano 16 badań obejmujących w sumie ponad 10 000 uczestników. Ogółem, w czasie prowadzonych obserwacji stosowanie synbiotyków zmniejszyło częstość infekcji dróg oddechowych o 16% (95% CI: 4%-27%) oraz zmniejszyło liczbę osób zapadających na infekcje w odniesieniu do osób niechorujących o 16% (95% CI: 5%-26%). Nie odnotowano, by publikacje uwzględnione w meta-analizie były stronnicze względem producentów suplementów. W prewencji przed infekcjami synbiotyki przyniosły więcej korzyści u dorosłych, aniżeli u niemowląt i dzieci.

Meta-analiza wykazała, że interwencje z użyciem synbiotyków mogą być pomocne w dbaniu o zdrowy tryb życia i odgrywają pewną rolę w zapobieganiu infekcjom dróg oddechowych. Dobrze by było prowadzić dalsze badania nad efektywnością i bezpieczeństwem stosowania synbiotyków z uwzględnieniem preparatów zawierających różne dawki oraz różne szczepy bakterii.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności)
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe