Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zmiany biologiczne w płucach zdrowych niepalących po ostrym wdychaniu e-papierosów

Udostępnij:
Wciąż niezbyt wiele wiadomo na temat zagrożeń zdrowotnych związanych z używaniem e-papierosów, chociaż zyskują one coraz większą popularność i zostały uznane za sposób na rzucenie palenia. Konieczne jest zatem określenie ich bezpieczeństwa i/lub skali szkodliwości [1].
Dziesięciu niepalących, bez historii narażenia na produkty tytoniowe lub e-papierosy, oceniano w punkcie wyjściowym za pomocą kwestionariusza, RTG klatki piersiowej, czynności płuc, poziomu mikroskładników śródbłonka (EMP) w osoczu i bronchoskopii (w celu uzyskania nabłonka oskrzelików i makrofagów płucnych). Tydzień później uczestnicy wykonali 10 wdechów dymu e-papierosowego, po 30 min kolejne 10 wdechów; 7 badanych było randomizowanych do e-papierosów z nikotyną i 3 do e-papierosów bez nikotyny (w celu oceny odpowiedzi biologicznej u zdrowych osób).

Dwie godziny po ekspozycji na e-papierosa ponownie oceniano parametry oceniane na początku badania. Nie zaobserwowano istotnych zmian parametrów klinicznych. Zaobserwowano natomiast zmiany biologiczne (w porównaniu z wartościami wyjściowymi) pod postacią zmian w nabłonku dróg oddechowych oraz makrofagach płucnych u wszystkich badanych osób oraz podwyższone poziomy EMP w osoczu po inhalacji e-papierosów z nikotyną.

Badanie to dostarcza danych z badań in vivo na ludziach, wykazujących, że wdychanie dymu z e-papierosów powoduje zaburzenia homeostazy płuc. Obserwacje te wskazują także, iż e-papierosy wpływają na nowych użytkowników, osoby niepalące narażone na bierne aerozole z e-papierosów i palaczy używających e-papierosów do rzucenia palenia.

Mimo, iż według obecnego stanu wiedzy e-papierosy charakteryzują się o 95% mniejszą szkodliwością od zwykłych papierosów [2], nie można z całą pewnością określić zakresu ich szkodliwości. Jako stosunkowo młode zjawisko palenie e-papierosów i ich wpływ na ludzki organizm wymagają dalszych badań, szczególnie w perspektywie negatywnych skutków odległych.

Czyżby w przypadku leczenia uzależnienia od papierosów e-papierosami lekarstwo może okazać się gorsze od choroby?

[1] Caponnetto P, Campagna D, Papale G, Russo C, Polosa R. The emerging phenomenon of electronic cigarettes. ExpertRevRespirMed. 2012;6:63–74
[2] McNeill AB, Brose LS, Calder R, Hitchman SC, Hajek P, McRobbie P.: E-cigarettes: an evidence update: a report commissioned by Public Health England. (England PH ed. London: PHE; 2015.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.