Wyślij
Udostępnij:
 
 

Antyangiogenny nintedanib dla chorych na szybko postępującego raka płuca refundowany od lipca

Źródło: Ministerstwo Zdrowia/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 22.06.2018
 
 
Resort zdrowia zdecydował o refundacji nintedanibu, leku na niedrobnokomórkowego raka płuca, który pomimo chemioterapii szybko postępuje. Lek stanie się refundowany od lipca 2018 roku.
Jak informuje Krzysztof Jakubiak, rzecznik resortu, lek stanie się dostępny dla chorych w programie lekowym w 2 linii leczenia. Korzyść z wprowadzenia leku do refundacji odniosą głównie chorzy z rakiem gruczołowym.

Nintedanib jest lekiem antyangiogennym. Preparat został opracowany z myślą, aby hamować angiogenezę, czyli rozrost naczyń krwionośnych guza, które przyczyniają się go jego szybkiego wzrostu. Stanowi więc opcję terapeutyczną dla chorych, którzy nie odniosą korzyści z immunoterapii. Dlaczego? Ponieważ odpowiedź na działanie leków immunokompetentnych trwa dłużej niż na nintedanib, a właśnie u chorych z szybkim wzrostem nowotworu tego czasu nie ma i terapię należy włączyć jak najszybciej w przypadku progresji choroby w czasie krótszym niż 9 miesięcy od rozpoczęcia chemioterapii. Lek jest dobrze tolerowany i poprawia jakość życia chorych.

Od paru lat ten lek pozostaje dostępny w wielu krajach Unii Europejskiej.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe