Wyślij
Udostępnij:
 
 

Resekcja oszczędząjąca nie jest równoważnikiem lobektomii u starszych chorych na NDRP

Źródło: Journal of Clinical Oncology
Autor: Andrzej Kordas |Data: 25.09.2015
 
 
Według najnowszych badań resekcja oszczędzająca płuca nie jest tak skuteczna jak lobektomia u starszych chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) we wczesnym stadium zaawansowania. Segementektomia może przynieść podobne rezultaty, szczególnie u chorych na raka gruczołowego. Pomimo iż według najnowszych wytycznych NCCN zaleca się lobektomię z limfadenektomią w stopniu zaawansowania IA, kilka badań obserwacyjnych wykazało podobne przeżycia u chorych poddanych zabiegom oszczędzającym (resekcja klinowa lub segmentektomia), zwłaszcza u chorych starszych. Co za tym idzie, w stopniu zaawansowania IA coraz częściej stosuje się techniki oszczędzające.
Do nowego badania, którego wyniki opublikowano na stronie internetowej Journal of Clinical Oncology, włączono 2 008 chorych na raka gruczołowego i 1139 chorych na raka płaskonabłonkowego płuca z rejestru SEER-Medicare. Wszyscy chorzy byli starsi niż 65 lat.

Spośród tych chorych odpowiednio 27% i 32% poddano zabiegom oszczędzającym. Spośród chorych na raka gruczołowego, chorzy leczeni w sposób oszczędzający byli głównie starsi (p<0,001), mniejsza ilość posiadała współmałżonka (p<0,001), obciążeni byli większą ilością chorób współistniejących (p<0,001), oraz mieli mniejsze wymiary guza (p<0,001). W grupie chorych na raka płaskonabłonkowego resekcja oszczędzająca dotyczyła głownie osób starszych (p=0,04), częściej kobiet (p=0,004), chorych obciążonych większą ilością chorób współistniejących (p<0,001). Wykazano, że w zakresie przeżycia całkowitego, u chorych na inwazyjnego raka gruczołowego płuca, resekcja oszczędzająca nie jest tak skuteczna jak lobektomia (HR 1,21; 95% CI 1,25).

Resekcja oszczędzająca nie daje również takich samych wyników w zakresie przeżycia związanego z rakiem płuca (HR 1,66, 95% CI do 1,96). Podobnie było w przypadku raka płaskonabłonkowego płuca (HR dla przeżycia całkowitego OS 1,21, 95% CI do 1,39); HR dla przeżycia związanego z rakiem płuca (HR 1,41, 95% CI do 1,79). Wykazano podobne wyniki w zakresie przeżycia całkowitego (HR 0,97, 95% CI do 1,07) oraz przeżycia związanego z rakiem płuca (HR 0,89, 95% CI do 1,07) dla chorych na raka gruczołowego płuca poddanych segmentektomii i lobektomii.

Podobieństwa tego nie potwierdzono w grupie chorych na raka płaskonabłonkowego.
Badacze podsumowując wyniki zwrócili uwagę na duże znaczenie typu histologicznego guza jako predyktora długoterminowej odpowiedzi na leczenie chirurgiczne.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe