REUMATOLOGIA
Krystalopatie
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Amlodypina zmniejszają ryzyko dny moczanowej

Udostępnij:
Dna moczanowa charakteryzuje się nagłym pojawieniem się bólu, obrzęku i sztywności stawów. Choroba spowodowana jest tworzeniem się kryształków moczanu w małych przestrzeniach między stawami, które gromadzą się, gdy duże ilości kwas moczowego krąży we krwi.
Schorzenie wiąże się ze spożywaniem niektórych produktów spożywczych, w tym czerwonego mięsa, owoców morza i alkoholu, ale jest to również częste powikłanie wynikające z nadciśnienia. W związku z tym pacjenci często nie przyjmują leków zgodnie z zaleceniami. Niewiele badań dostarcza wskazówek dla lekarzy przepisujących leki przeciw nadciśnieniowe dla pacjentów z ryzykiem dny moczanowej.

Badanie prowadzone przez lekarzy-badaczy z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) donosi, że lek przeciwnadciśnieniowy amlodypina obniża długoterminowe ryzyko dny moczanowej w porównaniu z dwoma innymi lekami często przepisywanymi na obniżenie ciśnienia krwi. Odkrycia zostały opublikowane w Journal of Hypertension.

- Nasze badanie wykazało, że amlodypina była związana z niższym ryzykiem dny moczanowej w porównaniu z chlortalidonem lub lizynoprylem, o czym nigdy wcześniej nie informowano - powiedział autor badania Stephen Juraschek , adiunkt medycyny w BIDMC.

Juraschek i współpracownicy przeprowadzili wtórną analizę danych uzyskanych przy leczeniu przeciw nadciśnieniowym i obniżającym stężenie lipidów w celu zapobiegania zawałowi serca (ALLHAT). W tym badaniu oceniono wpływ popularnych leków na ciśnienie krwi na wyniki sercowo-naczyniowe u ponad 20 000 uczestników leczonych w 623 ośrodkach medycznych w Ameryce Północnej w latach 1994–2002. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić ustalenia, takie jak niewydolność serca, i inne skutki zdrowotne, które powinny być również brane pod uwagę przy wyborze leku na ciśnienie krwi.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.