REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
freepik

Czy genotyp dziecka może wpływać na ryzyko zachorowania na RZS u matki?

Udostępnij:
Na reumatoidalne zapalenia stawów (RZS) około 3-krotnie częściej chorują kobiety. Często też obserwuje się początek objawów choroby u kobiet w okresie po urodzeniu dziecka, natomiast w czasie ciąży zwykle choroba ma łagodny przebieg. Zjawiska te nie zostały w pełni wyjaśnione.
Układ immunologiczny kobiety w czasie ciąży jest narażony na kontakt z materiałem genetycznym potomka. Komórki płodu w niewielkich ilościach mogą pozostawać w jej organizmie na wiele lat, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że antygeny dziecka mogą mieć związek z wystąpieniem zachorowania na RZS u kobiety.

Występowanie alellu HLA DRB1 jest kojarzone ze zwiększonym ryzykiem RZS, gdzie szczególne znaczenie ma obecność tzw. „wspólnego epitopu” (ang shered epitop) czyli sekwencji aminokwasów w określonych pozycjach.

Przeprowadzono eksperyment, w którym przebadano 1165 kobiet, w tym 170 z RZS oraz ich 1482 dzieci. W grupie tej przeprowadzono badania na obecność sekwencji aminokwasów obrębie alleli HLA DRB1 związanych z występowaniem RZS. Następnie w oparciu o analizę statystyczną wyliczano ryzyko zachorowania na RZS u kobiet bez „genów ryzyka” po ekspozycji na genotyp płodu odziedziczony od ojca i z uwzględnieniem ilości dzieci.
Ryzyko zachorowania na RZS było zwiększone wśród kobiet posiadających dziecko ze „wspólnym epitotem” (OR 3.0; 95% CI 2.0 do 4.6). Badania przeprowadzono również dla innych znanych alelli kodujących zawierających sekwencje aminokwasów związanych z częstszym zachorowaniem na RZS.

Jest to pierwsze badanie potwierdzające hipotezę, iż genotyp dziecka, na którego oddziaływanie narażona jest kobieta w czasie ciąży może być niezależnym czynnikiem zachorowania na RZS dla matki. Odkrycie to dobrze tłumaczy częstsze zachorowania na RZS u kobiet i być może pozwoli na lepsze zrozumienie patogenezy tej choroby.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.